Lokalpolisområdeschef Sandra Hedling och kommunstyrelsens ordförande Bent Storbacka skrev på fredagen under ett gemensamt medborgarlöfte. Foto: Camilla Lagerman
Polisen och Lindesbergs kommun i gemensamt medborgarlöfte
För att öka tryggheten för medborgare som vistas i centrala Lindesberg, och för att bekämpa narkotikabrottsligheten i kommunen, skrev Polisen och Lindesbergs kommun gemensamt under ett medborgarlöfte på fredagen.
– Det brottsförebyggande arbetet är jätteviktigt, men vi kan inte göra det själva, kommunen är en enormt viktig samarbetspartner i det här, men vi behöver även samarbeta med privata aktörer för att tillsammans göra vårt lokalsamhälle bättre, förklarar Lokalpolisområdeschef Sandra Hedling.
Tillgängligheten av narkotika och den öppna handeln med narkotika, tillsammans med öppet drogmissbruk, bedöms skapa otrygghet bland människor som rör sig i centrala Lindesberg. Enligt polisen har problematiken ökat under flera år samtidigt som det i samhället har skett en negativ attitydförändring mot liberalisering av narkotika. Detta som en följd av att tillgängligheten av narkotika har ökat, att fler provat droger och samhällets oförmåga att förebygga det. Därför skrev Polisen och Lindesbergs kommun under ett medborgarlöfte på fredagen, som innebär att man med gemensam kraft nu ska arbeta mer aktivt för att få bukt med problemen.
– Polisen har sagt till oss länge, och det vet vi ju genom både forskning och erfarenhet, att kommunerna måste jobba mer preventivt. Nu tog vi ett historiskt steg idag genom att vi lägger mer på brottsförebyggande rådet, nämligen att jobba som strategisk grupp för social hållbarhet, så att vi kan förebygga framtida brott, missbruk och ohälsa. Det här avtalet som vi skriver idag är jätteviktigt, säger kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S).
– Vi har skapat oss en gemensam lägesbild som utgår från polisens, kommunens och medborgarnas lägesbild om vad vi behöver jobba mer aktivt med i kommunen. Medborgarna har vi nått genom en digital enkät där vi har fått in 1800 svar, och vi är väldigt stolta över att medborgarna har varit en sådan aktiv del i det här, säger Sandra Hedling.
Under fredagen signerade båda parter medborgarlöftet. Foto: Camilla Lagerman
I den digitala enkäten fick man bland annat svar på vilka områden i kommunen som medborgarna upplevde som otrygga, där framförallt delar av centrala Lindesberg var ofta förekommande.
– Det är främst stråket från järnvägsstationen bort till arenan och Lindeskolan, som en central ådra genom Lindesberg. Där rör det sig väldigt mycket människor och det gör ju att många hinner vara där och uppleva det otryggt olika tider på dygnet, men också att rörligheten är stor vilket gör att vi behöver ha en naturlig närvaro där, förklarar Sandra Hedling.
Enligt medborgarlöftet kommer man bland annat att arbeta med att bekämpa narkotikabrott, ordningsstörningar och öppet drogmissbruk, men även skapa förutsättningar för en evidensbaserad social prevention i hela kommunen.
– Det har egentligen två huvudområden, narkotikabrottslighet, både det förebyggande och polisiära arbetet, och det trygghetsskapande arbetet på platser som medborgarna har pekat ut som otrygga. Där kommer vi tillsammans ta ett grepp och titta både på hur vi kan göra miljön tryggare, men också hur polisen kan arbeta där för att vara mer synliga, säger Sandra Hedling.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...