Redan under söndagen konstaterade polisen att musikfestivalen Augustibuller gått ganska lugnt till i jämförelse med tidigare år. Sammanlagt har polisinsatsen resulterat i ett 80-tal händelserapporter.
-Det är ett väldigt bra resultat och visar på att festivalen gått förhållandevis lugnt till, förklarar Bengt Eriksson vid närpolisen och tillägger:
-I fjol hade vi cirka 140 anmälningar redan på måndagen efter festivalhelgen, alla relaterade till bullret. Nu på morgonen har jag räknat till ett 40-tal. Det är betydligt bättre än i fjol som det ser ut just nu och jag har svårt att tro att 100 anmälningar ramlar in under dagen.
Att det varma vädret och festivalens ”natur” skulle innebära en hel del fylla var något polisen räknat med. Sammanlagt omhändertogs ca 40 personer, vilket faktiskt är fler än under festivalen 2003. Fem personer gjorde sig skyldiga till narkotikabrott och sedan i torsdags har nio fall av misshandel inträffat. Ingen har skadats allvarligt.
-Värst var det för den som fick en tand utslagen natten till fredag. I övrigt har det inte varit så allvarligt i samband med bråket, säger Bengt Eriksson.
Arrangörerna ska ha en eloge för hur man skött städningen, menar polisen. Samtidigt påpekas att det är mycket märkligt hur besökarna beter sig vissa gånger.
-Här har arrangörerna ordnat med en fin campingplats och tillgång till containers och soptunnor för att kasta skräp i. Trots det verkar de vilja ligga mitt bland pizzakartonger, ölburkar och krossade flaskor. Själv skulle jag föredra att campa ute på soptippen framför campingen på Augustibuller, säger Bengt Eriksson, närpolisen i Lindesberg.
Suveränt arrangemang av festivalledningen
6000 personer betalade in sig på årets Augustibuller. Lägg där till uppskattningsvis 1000 personer som var nere och festade loss och kände lite på atmosfären utanför bullerområdet. En fest utan dess like. Trots att många av besökarna visat en attityd som utmärker sig, så har det inte inträffat särskilt mycket stök för det. Att lyckas hålla en sådan situation i schack på detta föredömliga sätt tyder på att arrangören för varje år slipat på förebyggande åtgärder och kontrollen över festivalen. Att de lyckades rejält detta år konstaterar såväl ordningsmakten som många av de Lindesbergare som besökte festivalen.
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.