Socialdemokraterna vill det. Moderaterna likaså. Även Centerpartiet och Miljöpartiet går i samma led. Men varför händer det inget? Ja, frågan är gällande stadens krogar och deras begränsade öppettider. Det är känt sedan länge att krogarna vill ha öppet till klockan två på natten, för att skapa en lugnare stängning med färre bråk i dörrarna.
Besim Celik är en av dem som tycker att det är dags för Lindesberg att vakna. Det är inte frågan om att festa hela natten, utan få minimera riskerna att bråk uppstår i lokalen. Det är nämligen vid stängning många bråk uppstår pga att alla ska ut samtidigt.
-Får vi istället ha öppet lite längre, då kommer en stor del av gästerna börja gå hemåt redan innan stängningen, för alla sitter inte kvar hela kvällen. Då blir det ju inte heller lika många som ska ut samtidigt när vi väl stänger för kvällen, säger Besim.
Enligt honom är det stressen och det faktum att 150 personer ska ut samtidigt som är problemet, det som orsakar bråken utanför festlokalen.
Inför valet ställde vi frågan om öppettiderna till våra politiker. Faktum är att fyra av sju partier svarade att det är OK att förlänga öppettiderna, dessa var Socialdemokraterna, Moderaterna, Centerpartiet och Miljöpartiet.
Moderaterna har redan tidigare motionerat om öppettiderna. Då fick partiet inget större medhåll i frågan och det hela rann ut i sanden.
Folkpartiet, Kristdemokraterna och Vänsterpartiet tycker däremot inte att vi bör ha öppna krogar in på nattkvisten. Det är med anledning av att folk i centrum störs av oljudet bland annat. Men Vänsterpartiet menar också, med stöd från polisen, att det skulle innebära mer bråk och fylla.
Där håller inte Besim Celik med.
-Nej, nej. Självklart inte, det är helt fel, säger han.
Han tycker det snarare är så att kortare öppethållande ger mer fylla, eftersom många går ut sent på kvällen och stressdricker för att hinna dricka upp innan stängning.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.