I nästa vecka gör Länsradion en direktsändning från Lindesberg för att markera att man nu slagit rot även här. Länsradion riktar i första hand sina sändningar till den något äldre publiken, eller som man själv uttrycker det: ”Vi är den näst största radiokanalen för dem som har åldern inne.”
Länsradion må vara blott tre år ung, men har en stab med mångårig radioerfarenhet. Bland de verksamma i etern hörs bland andra Bosse Jardler och Martin Dyfverman för att nämna några.
När LindeNytt når den sistnämnde sitter han och förbereder inför fredagens direktsändning, som skall börja om cirka 15 minuter, sänt från arkivcentrum i Örebro. Kortfattat beskriver han radions ambition, att skapa radio som radio var förr.
– Man kan väl säga att vi alla är gamla radiorävar, som vill skapa radio som det var förr till den något äldre lyssnaren. Vi startade Länsradion för tre år sedan just för att det saknades en radiokanal som riktar sig till den publiken, säger Martin Dyfverman, som tidigare arbetat vid Radio Örebro.
Länsradions första sändning gjordes från Kumla för tre år sedan. Idag når man betydligt fler lyssnare än så tack vare samarbetet med närradiostationer på flera håll, bland annat Lindesberg genom Radio Hillstreet. Uppstarten i Lindesberg blev dock något lite knackig till en början, berättar Dyfverman.
– I början var det lite krångel med sändaren i Lindesberg, men nu har det löst sig, säger han.
I syfte att visa att man hörs kommer Länsradion till Lindesberg på torsdag i nästa vecka.
– Ja, vi sänder från Församlingshemmet i Lindesberg för att visa upp oss, för att visa att vi finns. Vi hoppas att många passar på att lyssna då, säger Martin Dyfverman, som direktsänder från Linde mellan kl. 12-13 på torsdag.
Efter Martins sändning kommer trion Bosse Jardler, Peter Flack och Bo Fransson spela skivor till kaffet, som arrangeras i samarbete med SPF Seniorerna Lindesberg. Denna tillställning är öppen för publik och redan nu har 120 biljetter sålts. När detta skrevs fanns ca 20 biljetter kvar. Dessa finns att köpa via SPF Seniorerna, Hugo Kreij 070-223 64 13. Biljettpriset är 170 kr.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.