Det blev en härlig raggarfest med mycket värme på Grönboda under lördagen, inte enbart på grund av det vackra vädret utan även för de varma leenden som de boende bjöd på när de gled fram igenom Storå i samlad cruisingkaravan.
För tredje året i rad arrangerades Grönbodas egen raggarcruising på lördagen. Ett numera årligen återkommande evenemang som blivit mycket uppskattat av de boende på Grönbodahemmet, då de får återuppleva gamla minnen och njuta av en åktur i någon av de fina bilarna.
– Vilken himla tur vi har med vädret! utbrister Jennifer Sparrenhag, enhetschef på Grönbodahemmet, medan hon serverar vatten till en av de boende.
Ute på parkeringen har man samlat Grönbodas äldre för den årliga raggarcruisingen, då man bjuder på korv, spelar tidsenlig musik, och så klart dagens höjdpunkt – de otroligt vackra och välpolerade bilarna, som de flesta vill åka med i.
– Det här är ju så roligt för de gamla! säger Lars Persson, som är en av dagens chaufförer. Tillsammans med bröderna Sven-Erik och Sören Johansson har han kommit till Grönboda för att bjuda de boende på en cruisingrunda.
– När jag fick frågan av Jennifer för tre år sedan hakade jag på direkt, sedan dess har det vuxit. Det är verkligen jätteroligt! berättar Sven-Erik.
97-åriga Inga-Lisa Algotsson inspekterar de skinande bilarna innan det är dags att köra igång cruisingen. Själv hade hon ingen egen raggarbil som ung, men tycker att de är mycket fina.
– Jag hade en Mazda, men det här är ju mycket bättre, skrattar hon och fortsätter:
– Förra året fick jag åka med en vit bil, utan tak. Det gör jag gärna i år igen.
En stund senare fylls bilarna med glada passagerare, och de som har svårt att komma in för egen maskin får hjälp av personalen och chaufförerna. Inga-Lisa bestämmer sig för att åka med en lila cab, och får sällskap av bästa vännen Alice.
Sedan bär det iväg genom Storå, och för en stund är de tillbaka i femtiotalet, med vinden i håret och motormullret under huven.
– Det här var så roligt! Vilken trevlig karl det var som körde, eller kille kanske man ska säga när man är 97, skrattar Inga-Lisa när hon sitter i skuggan efter åkturen.
Då var det oktober månad då – och nu känner man att det är höst på riktigt. Alla de vackra färgerna, den friska luften och dimmiga morgnar. Jag gillar det verkligen och jag gillar att fotografera det också.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
Under den senaste veckan har mitt arbete tagit mycket av min tid, men jag har ändå hunnit med att bege mig ut och fotografera också. Efter varje arbetspass under de senaste två veckorna har jag alltid tagit en liten omväg hem i hopp om att kunna få se några vilda djur och fåglar.
Ett persontåg i trafik blev stoppat utanför centrala Lindesberg på torsdagsförmiddagen. Anledning var att tåget hade kört på något – just då oklart vad. Efter att räddningstjänsten sökt i närområdet, kunde man snart konstatera att det rörde sig om en viltolycka.
– Man hittade ett rådjur i närheten, som tåget hade kört på, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.