Tony Welam och Boo Wennerberg med den nya boken om 21 rallymästare. Foto: Hans Andersson.

Rallyfotografen Tony tipsade: Så tar du bra actionbilder

Hur sjutton hinner han med? Både att ta bilder efter grusvägar där rallybilarna passerar i 180 km/h eller mer. Och att bevaka alla internationella tävlingar världen över? Tony Welam – rutinerad motorsportsfotograf. På torsdagskvällen hann han ändå med att dela med sig av experttips och 35 års yrkeserfarenhet, när Lindesbergs Fotoklubb bjöd in till möte i ett fullsatt Lindegårdens Värdshus.

Tony Welam kommer från Munkfors i rallylandskapet Värmland. Han ingår i en internationell bildbyrå. Tillsammans med motorjournalisten Boo Wennerberg (jodå han kommer från Lindesberg och pappan var med i fotoklubben)  har han nu gett ut boken ”Rallymästarna – 21 världsstjärnor i närbild” .
– Vi letade i våra gömmor, där vi har massor med material – bilder och gamla anteckningsblock från 1979 och framåt. Här finns de gamla profilerna med också, säger Boo och Tony, som beskriver jobbet som rallybevakare som ett oändligt bilkörande och en massa missöden.


Fotografen Tony Welam och journalisten Boo Wennerberg har precis kommit med en bok om 21 rallymästare. Det här är en bild ur boken som föreställer Sébastien Loeb, niofaldig världsmästare, från rallyt på Nya Zeeland 2007 Foto: Tony Welam.

Ett av budskapen som Tony Welam, ger de fotointresserade under kvällen är att vara väl förberedd. Reka! Att veta exakt var du ska stå, när du vet vad du vill ha ut av bilderna. Vilka är roade av att se bil på bil på bil göra likartade luftfärder eller sladdar i samma kurva eller över samma krön i samma vinkel? Ett annat tips han ger är att vidga perspektivet – ta med miljön, landskapet, publiken – både massorna och de talande närbilderna. Men som varje fotograf vet – ibland är det en lyckträff att det blir en toppenbild.

Tony Welam har lärt känna många av de stora världsstjärnorna inom rallysporten. Det har han haft nytta av för att kunna komma nära och ta personliga bilder. Ofta har han fått sitta med ” i boxen”, men på senare tid har det blivit svårare. De bilföretag som förarna kör för släpper inte alltid in fotografer. Ibland begränsas fotografens arbete av polisen eller de tvingas trängas i särskilda fotoboxar.


Fullsatt på Lindegården, när Tony Welam visade sina rallybilder. Foto: Hans Andersson

Men visst visade Tony Welam ganska många flygande fordon den här kvällen. Här syns vatten- eller grussprutande bilar, bilar på två hjul eller hängande över stup. Ett serie på en bil, som man inte visste om den skulle land upp och ner eller inte, väckte stort intresse – en del av spänningen i sporten. Men Lindesbergs amatörfotografer ville också  diskutera och fick tips om skärpedjup eller exponeringstider för att få riktigt bra action-bilder.

Som fotograf får Tony Welam ibland också ta ställning till om det är etiskt att publicera bilder från olyckor. Numera är det inte så ofta, eftersom beställning av nyhetsbilder blir alltmer sällsynta (”tidningsmarknaden är stendöd”) och Tony Welam arbetar allra mest åt olika bilföretag som deltar i tävlingarna.

– Det är uppdragsgivaren som bestämmer vilka bilder de vill ha. Men se till att ha en skriftligt avtal, så det inte blir några diskussioner efteråt, rådde han de eventuella rallyfotografer som kommit till fotokvällen. Har jag tagit olycksbilder, så säljer jag dem inte vidare. Jag skulle aldrig sälja såna bilder vidare för att tjäna pengar.

Tony Welam har bevakat rallytävlingar, där arrangörerna ibland propsat på riskfyllda körningar. Han har genom åren sett publik stå direkt i dikena bara några meter från körbanan – för att få en bra bild eller bara titta. ”Vansinne” säger han när han visar hur nära folk kan stå. Men här sågs också fantastiska publikbilder med stora människomassor i länder, som t ex Argentina, där rally ser ut att vara en folksport.

Publicerad 31 oktober 2014 klockan 08:07

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vem granskar vem i Lindesberg? Därför krävs en oberoende utredning av kommunens intressekonflikter

Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.

2 juli 2025 klockan 10:11 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Bröderna Svante och Sixten provade fiskelyckan. Foto: Camilla Lagerman

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.

1 juli 2025 klockan 15:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär ...

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

Värstingbil. Scania upphottad av Jan Kårwik. Foto: Anna Fryxell

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.

29 juni 2025 klockan 13:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

På Kristinavägen i Lindesberg öppnar inom kort Mobil Outlet. Foto: Camilla Lagerman

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.

28 juni 2025 klockan 11:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets ...
27 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.

26 juni 2025 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.

26 juni 2025 klockan 12:29 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just...

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja Liberalernas ledamotsinitiativ i kommunstyrelsen rörande näringslivsrankingen och näringslivsklimatet.

24 juni 2025 klockan 09:26 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar...

Lista: Här firas midsommar

Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder ...

Villa som brann i vintras brann igen

En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut ...

Osman Agrali knådar liv i Restaurang Jalla Jalla. Foto: Jennie Einarsson

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”

I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ett uppskattat inslag i centrum, och namnet satte sig i lindebornas hjärtan. Drygt tio år senare överlämnade han verksamheten till sina söner, som då valde att ge restaurangen ett helt nytt koncept och namn – Jalla Jalla gick därmed i graven. Nu har Osman åter tagit plats vid pizzaugnen och tillsammans med sin sambo Dalal Hamo rest Jalla Jalla-skylten på nytt – denna gång vid Flugparken i Lindesberg.
– Jalla Jalla is back in town, säger Osman Agrali med ett stort leende.

17 juni 2025 klockan 13:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nämnden röstade för att lägga ned Vedevågs skola: ”Nödvändigt”
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) p...
16 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Trio döms till hårda fängelsestraff för våldtäkter mot barn
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes ...
16 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dramatisk biljakt fick sitt slut i Vedevåg
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som ...
16 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

2025-06-06

2025-06-05

2025-06-04

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-02 20:48