Margareta Ahlm, ordförande i kyrkofullmäktige klippte bandet vid invigningen. Foto: Jennie Einarsson
Bakom församlingshemmet slingrar sig stigen upp för höjden till den nybyggda grillkåtan. Foto: Jennie Einarsson
Vännerna Gustav Hallgren, Emmelie Larsson och Elin Brüggemann tillsammans med hundarna Buffy och Glenn umgicks i solskenet. Foto: Jennie Einarsson
Anita Tiderman från Café S:t Mary skötte grillen under kvällen. Foto: Jennie Einarsson
Gunilla Skottsborg, präst och Peter Erlandsson, fastighetsskötare hade en mysig stund vid grillen i kåtan. Foto: Jennie Einarsson
Förberedelser pågår vid det nybyggda växthuset som snart kommer fyllas med grönska. Foto: Jennie Einarsson
- Det är en underbar plats, här kan man gå runt och meditera om man mår dåligt. Jag har grillat här en gång tidigare när vi hade pilgrimsvandring, det var väldigt trevligt, berättar Boel Ahlsén. Foto: Jennie Einarsson
Kvällen avslutades med allsång kring samlingsplatsen. Foto: Jennie Einarsson
Kyrkomusiker Anna Andersson ledde allsången. Foto: Jennie Einarsson
Rekreationsparken invigd – en plats för återhämtning i Guldsmedshyttan
Margareta Ahlm, ordförande i kyrkofullmäktige klippte bandet vid invigningen. Foto: Jennie Einarsson
Bakom församlingshemmet slingrar sig stigen upp för höjden till den nybyggda grillkåtan. Foto: Jennie Einarsson
Vännerna Gustav Hallgren, Emmelie Larsson och Elin Brüggemann tillsammans med hundarna Buffy och Glenn umgicks i solskenet. Foto: Jennie Einarsson
Anita Tiderman från Café S:t Mary skötte grillen under kvällen. Foto: Jennie Einarsson
Gunilla Skottsborg, präst och Peter Erlandsson, fastighetsskötare hade en mysig stund vid grillen i kåtan. Foto: Jennie Einarsson
Förberedelser pågår vid det nybyggda växthuset som snart kommer fyllas med grönska. Foto: Jennie Einarsson
- Det är en underbar plats, här kan man gå runt och meditera om man mår dåligt. Jag har grillat här en gång tidigare när vi hade pilgrimsvandring, det var väldigt trevligt, berättar Boel Ahlsén. Foto: Jennie Einarsson
Kvällen avslutades med allsång kring samlingsplatsen. Foto: Jennie Einarsson
Kyrkomusiker Anna Andersson ledde allsången. Foto: Jennie Einarsson
Rekreationsparken invigd – en plats för återhämtning i Guldsmedshyttan
På tisdagskvällen var det många som hade samlats för att närvara vid den efterlängtade invigningen av rekreationsparken i Guldsmedshyttan. Margareta Ahlm, ordförande i kyrkofullmäktige, höll invigningstalet och klippte bandet för att officiellt inviga parken. Talet avslutades med ett citat av Monica Wallsten, präst i Linde bergslags församling: ”Det behövs platser där man kan stanna till och tänka och där man kan få andlig och själslig återhämtning”
Solen sken och bjöd på strålande fint grillväder när rekreationsparken äntligen skulle invigas. Många samlades kring grillkåtan på höjden bakom församlingshemmet där det bjöds på grillad korv och dryck.
Många samlades kring grillkåtan under kvällen för att njuta av nygrillad korv och umgås. Foto: Jennie Einarsson
Det omfattande arbetet med att bygga upp parken startade redan under 2018 när man började röja sly, fälla träd och anlägga stigar upp mot höjden bakom församlingshemmet i Guldsmedshyttan. Sedan ett par år tillbaks står parken med tillhörande växthus, stigar och grillkåta på plats, men på grund av pandemin så har man inte haft möjlighet att kunnat ha en invigning förrän nu. Tanken är att parken ska vara en behaglig och vilsam plats för gemenskap. Det finns även möjlighet för den som är över 18 år och folkbokförd i Linde bergslags församling att låna grillkåtan utan kostnad via expeditionen.
Invigningstal hölls av Margareta Ahlm, ordförande i kyrkofullmäktige som sedan klippte bandet för att sedan förklara parken officiellt invigd.
Kvällen avslutades sedan med allsång ledd av kyrkomusiker Anna Andersson som plockade fram gitarren och stämde upp i sång.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi i Miljöpartiet de Gröna i Lindesbergs kommun har tagit del av utredningen om Vedevågs skola. Den visar fördelar och nackdelar med avveckling. Aspekter vid avveckling är enligt enkät bättre arbetsmiljö, elever får fler kompisar i samma åldrar, dock ökad oro för stökigare miljö, otrygghet, mindre individanpassning, samt minskad fritid pga. transporter för elever och vårdnadshavare.
29 september 2025 klockan 09:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är det äntligen klart. Storå vårdcentral öppnar igen. Under det nya namnet Idun vårdcentral bjuds alla in den 29 september kl. 14.30 till öppet hus för att se lokalerna, möta personalen och tillsammans fira att vårdcentralen är tillbaka.
26 september 2025 klockan 08:54 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs kommun gör nu en insats för att hjälpa de lokala företagen att hitta rätt kompetens. En förstudie inleds med syfte att kartlägga företagens behov genom intervjuer, och därigenom lägga grunden för en aktivitetsplan som ska främja tillväxt.
– Ingen kommun kan ensam lösa framtidens kompetensutmaningar. Det är i samarbetet med företagen vi hittar lösningarna – och med det jäklar anamma som finns här kan vi i det lilla skapa något riktigt storslaget, säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten i Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Kvinna häktad misstänkt för mordbrand
Strax innan klockan 16 på torsdagen larmades polis och räddningstjänst till en adress i Rockhammar, strax söder om Lindesberg, där en villa brann...
Kalle Söderlund: Vad vill de?
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 8 september skulle en viktigt fråga avgöras: Vedevågs skolas framtid. Vad hände egentligen med ...