Tre dagar efter Lindlövens lyckade helg i Lindehov så gick resan till Hudiksvall. Tabelltvåan kunde styra spelet rejält på hemmaisen och såg ut att gå hem med nya poäng, med 2-1 inom den sista minuten. Med bara sekunden kvar av ordinarie matchtid så kunde Lindlövens Isak Jonsson kvittera till två lika, där en straffläggning skulle bli avgörande.
Sex poäng på två dagar i hemmahallen. Lindlöven hade en härlig helg att se tillbaka på serien börjar att lida mot sitt slut. Tre dagar efter succéhelgen så blev det en resa till AllEttans tabelltvåa Hudiksvall, en returmatch som slutade med straffläggning i Lindehov.
Precis som vid mötet i Lindehov så blev det ett sekunddrama som utvecklades till straffläggning. Då var det Hudiksvall som klev från 3-1 till 3-3 på inom matchens sista ordinära minut, medan Lindlöven blev ansvariga för returmatchens sista mål.
Inför den tredje perioden höll hemmalaget en ledning med 2-1, efter att avslutat mittperioden med ett ledningsmål i ett utdraget powerplay. Mot den tredje perioden blev lägena svårhittade, där Hudiksvall såg ut att ha fördelen med sig.
Skotten för Lindlöven kom i slutsekunderna, där man tog ut sin målvakt med mindre än minuten kvar av det ordinarie spelet. Med bara sekunden kvar så lyckades Isak Jonsson få till en fullträff. Ett kvitteringsmål som tvingade vidare matchen till förlängning och så småningom, straffläggning.
Straffläggningen slog dessvärre på en tråkig repris. Trots olika straffskyttar så blev resultatet det samma, där Hudiksvall drog det längsta strået med 1-0 i straffskott. Lindlöven åker därmed hem med en enstaka poäng, en viktig poäng som gör att man ännu ligger ovanför det nedra strecket i tabellen.
Resultat Hudiksvalls HC-Lindlöven
Slutresultat: 3-2 (1-0, 1-1, 0-1, 0-0, 1-0)
Skott: 32-15 (11-5, 13-1, 6-4, 1-5, 1-0)
Publik: 637 personer
Mål:
1-1 Max Dandanell (Ass: Filip Barklund, Filip Halvordsson)
2-2 Isak Jonsson (Ass: Anton Widmark, Johannes Jämsén)
Räddningar:
Jonathan Frykholm: 29 räddningar på 32 skott (90,62%)
Nästa match: Lördagen 18:e februari vs Väsby IK HK i Renew Arena med nedsläpp kl. 17.00









































