Ridning, alpackamatning och grismys på skoltid

Det är inte illa att på skoltid få lämna stan för en stund och åka rakt ut till landet. Den här gången står Klockarsgården för innebörden i ”landet” och här finns möjlighet att träffa på alla möjliga sorters djur. Det var glada andraklassare från Björkhagaskolan som gick från att vara livrädda för de små ponnyerna, till att sitta uppflugen på hästryggen och hojta att hästen borde springa lite fortare.

Åttaåringar från Björkhagaskolan har alldeles nyss anlänt till Johanna Klockars gård ute i Aspensäng. Flera ponnyer står uppradade på stallgången med sadel och träns, redo att gå ut i ridhuset och låta de ovana små ryttarna få sig en säker tur. Barnen är inne i sadelkammaren och provar ut väst och hjälm, och de är uppspelta och lite pirriga. Under vilda diskussioner hur vida hästarna kommer hoppa, är killiga eller vad de gör om de blir stressade, går man ut till ridhuset. Varje häst har en ledare som dessutom ser till att barnen kommer upp i sadeln.

– Börjar den springa får jag en hjärtattack, utbrister Adnam Duro.

I lugnt tempo skrittar hästarna ut på spåret och Johanna instruerar:
– Tycker ni att det går för fort säger ni bara stopp. Det är ett magiskt ord här på ridskolan.

Barnen får testa att svänga och styra, gå över bommar som ligger på marken, ta sig igenom en labyrint och styra slalom.
– Dra lite i tygeln så stannar hästen, prova så får ni se, säger Johanna.

– Ah! Jag klarade det!, säger en glädjestrålande Adnam som just fått hästen Collin att göra en halt.

Efter en liten stund får de prova på att trava, och det är med skräckblandad förtjusning från ryttarna som hästen ökar på farten.
– Jag vill rida en gång till, det är så roligt när de springer!, deklarerar Niklas Sieler när han väl står på backen igen. Han har hästar hemma, men berättar att den ena är kittlig och den andra lite vild, så det här är i stort sett första officiella gången som han rider.

– Jag gillade när man drog i snöret och hästen stannade, och labyrinten gillade jag också. Det var superroligt men lite läskigt när hästen sprang fort, för då hoppade jag liksom av mig själv, säger Adnam uppspelt.

– Jag ska anmäla mig hit så jag får rida igen!

Johanna berättar att det här är tionde gången som hon har en skolklass på besök, och att hon tycker att det är minst lika roligt som barnen.
– Jag älskar verkligen mitt jobb, strålar hon.

Niklas passar på att mysa med hästen som han just ridit.
– Jag håller min kind mot hans huvud, och det är jätteskönt. Du måste känna på hans kind, den är jättemysig, instruerar Niklas sin klasskamrat.

Gruppen är uppdelad på två, och när den första klungan ridit klart får de gå och titta på de andra djuren. Grisar ska klappas och lilla Anna viftar lyckligt på svansen åt sina gäster. I en hage en bit in i skogen står tre alpackor och ett får och äter gladeligen ur barnens händer. Små kaniner hinner man också gosa lite med innan det är dags att samlas för fikastund.
– Titta på deras ögon, det bara lyser. Och vad de växer!, säger den glada läraren Hanna Fyrpihl.

Publicerad 7 oktober 2015 klockan 11:52

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-05-13 22:36