Idag kommer kommunstyrelsen ta upp Socialdemokraternas förslag att avsätta 1,5 miljoner kronor till elitidrotten i Lindesbergs kommun. Med elitidrott menar man Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssa Gymnastikförening. Förslaget har mötts av såväl ris som ros.
När LindeNytt kontaktade ett flertal KS-ledamöter under måndagen, var det lite si och så med hur man såg på denna föreslagna satsning på idrotten. Långt ifrån alla var helt på det klara med hur det egna partiet resonerade. Bland dem som visade sig stötta förslaget – men med viss reservation – fanns Moderaternas Pär-Ove Lindqvist och Miljöpartiets Inger Griberg. Bägge uppgav på eftermiddagen att man ställer sig positivt till satsningen, men att man har önskemål att diskutera vissa punkter i förslaget.
-Med anledning av att vi samarbetar med Socialdemokraterna kan jag inte gärna uttala mig om vad det är som vi i Miljöpartiet önskar diskutera innan vi tar ställning, berättade Inger Griberg som räknade med att få sätta sig ned med S innan KS-sammanträdet.
Inte heller Moderaterna kunde uttala sig i detalj men gav S visst stöd.
-Vi är positiva till förslaget men har vissa synpunkter på hur det här skall läggas upp. Det hoppas vi få möjlighet att reda ut innan KS-mötet, sade P-O Lindqvist.
Två ledamöter som var betydligt mer på det klara med hur man ställer sig till detta förslag, var Folkpartiets Göran Gustavsson och Vänsterpartiets Ulf Axelsson.
-Det här stöttar vi inte. Ena dagen pratar man om att höja skatten med en krona, nästa dag vill man avsätta stora summor till föreningarna. Det är mycket märkligt, konstaterar Göran Gustavsson som anser att den skattehöjning S har flaggat för är ren provokation mot invånarna. Att sedan toppa med detta förslag är bara osmakligt.
Vänsterns Ulf Axelsson är lika tydlig med hur hans parti ställer sig till detta.
-Vi kommer inte att säga ja till den här satsningen. Vänsterpartiet ser ingen möjlighet till det och dessutom är det ett mycket orättvist förslag, säger Axelsson.
Han understryker orättvisan med att pengarna bara tillfaller klubbar verksamma i Lindesberg Arena.
-Arenan har redan kostat skattebetalarna mer än beräknat. Nu får ju arenan ytterligare drygt två miljoner kronor till driften, det får räcka nu. Föreningarna måste lära sig att klara ekonomin själva i fortsättningen och inte ständigt vara beroende av kommunala medel, säger Ulf Axelsson.
Socialdemokraternas förslag motiveras med att satsningen ger avkastning i form av bra marknadsföring av namnet Lindesberg. Man skriver att elitidrotten är ett ansikte utåt som får massmedialt intresse och kan bidra till att kommunen synliggörs.
Exakt hur pengarna skall fördelas över de fyra elitföreningarna är oklart.
Då var det oktober månad då – och nu känner man att det är höst på riktigt. Alla de vackra färgerna, den friska luften och dimmiga morgnar. Jag gillar det verkligen och jag gillar att fotografera det också.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
Under den senaste veckan har mitt arbete tagit mycket av min tid, men jag har ändå hunnit med att bege mig ut och fotografera också. Efter varje arbetspass under de senaste två veckorna har jag alltid tagit en liten omväg hem i hopp om att kunna få se några vilda djur och fåglar.
Ett persontåg i trafik blev stoppat utanför centrala Lindesberg på torsdagsförmiddagen. Anledning var att tåget hade kört på något – just då oklart vad. Efter att räddningstjänsten sökt i närområdet, kunde man snart konstatera att det rörde sig om en viltolycka.
– Man hittade ett rådjur i närheten, som tåget hade kört på, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.