INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraternas och Centerpartiets syn på integrationsarbete är att det är en större fråga än enbart skolans ansvar, inleder socialdemokraten Linda Svahn och centerpartisten Magnus Storm debattsvaret till moderaterna.
Lillemor Bodman (M) har skrivit en motion där hon vill att alla skolformer i Lindesbergs kommun ser över, dokumenterar och utvärderar vilket integrationsarbete som görs, att en samordning mellan skolformerna görs som skapar en progression i integrationsarbetet samt att kommunfullmäktige får ta del av arbetet som görs i en rapport.
Lillemor Bodman skriver att eleverna på språkintroduktionen på Lindeskolan önskar att de kunde umgås mer med svenska ungdomar, att ha svenska kompisar. Vi förstår ungdomarnas önskan och undrar varför Lillemor Bodman, som både sitter i kommunfullmäktige och barn- och utbildningsnämnden för (M) och som dessutom arbetar på Lindeskolan som lärare inte har lyft detta i sitt arbetslag eller med skolledningen om hon anser att arbetet som utförs inte uppfyller de krav som
ställs på skolan?
Socialdemokraterna och Centerpartiet är för integration och arbete som görs för att öka integrationen. Dock sade vi nej till Moderaternas motion av framför allt två skäl. Det ena är att det är en betydligt större fråga som kräver samverkan mellan flera olika aktörer, det andra är att skolan redan arbetar med frågan.
Det finns ingen mening med att lägga på ytterligare administration på skolans personal för att dokumentera något de redan har skyldighet att göra. Att dokumentera ytterligare är en administrativ åtgärd som tar tid och resurser ifrån skolans viktigaste uppdrag – att utbilda våra barn till fungerande samhällsmedborgare. I det ingår arbete med integration på olika sätt.
Integration berör fler arenor än skolan, och självklart ska även skolan arbeta med integration. Det här är dock en större fråga som berör fler verksamheter och olika delar av samhället, exempelvis polisen, bostadsbolagen, föreningslivet, socialtjänsten, vuxenutbildningen och arbetsgivare.
Kommundirektören har dessutom redan uppdraget att säkerställa att frågor som rör samtliga diskrimineringsgrunder inkluderas i kommunens nya styrmodell, i detta ingår även att arbeta med integration.
Att dokumentera mer i skolan leder inte till att eleverna får fler svenska kompisar. Bostadssegregation är ett större bekymmer som leder till att mötet med andra i vardagen, utanför skolan uteblir. Detta betyder att vi måste arbeta med hur våra bostadsområden är utformade och vi måste arbeta med att få med de här ungdomarna i det föreningsliv många svenska ungdomar redan är engagerade i. Här är vårt kommunala bostadsbolag LIBO en viktig nyckelspelare på samma sätt som våra lokala föreningar är det.
De flesta barn och ungdomar får vänner antingen i skolan eller genom gemensamma intressen. För de elever som nu går i grundskolan och har fått svenska vänner kommer det antagligen att vara lättare och mer naturligt att umgås med de svenska kompisar de förhoppningsvis fått redan i grundskolan än det är för många av dem som kommit i de övre tonåren och börjat direkt i gymnasiet.
Vi är för arbete med integration och vi anser också att det går att göra mer, och vi vill göra det på ett annat sätt. Mer administration leder inte till fler kompisar, tillsammans i ett större sammanhang skapar vi ett samhälle för alla.
Linda Svahn (S) och Magnus Storm (C)
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.