Kommissarie Stefan Toll informerade om läget för ungdomarna i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Så rekryteras ungdomar till kriminella nätverk: ”Har individer som åker iväg på uppdrag”
Under måndagens föreläsning i Lindeskolans aula, arrangerad av Lindesbergs Rotaryklubb, pratade även kommissarie Stefan Toll om läget i Lindesbergs kommun.
– Gängkriminalitet med mord, sprängningar och hot har vi inte här, men vi har individer som åker iväg på uppdrag, säger han.
Efter Rissa Seidos föreläsning var det dags för kommissarie Stefan Toll att berätta om hur läget ser ut i Lindesbergs kommun, och för barn och unga som växer upp här.
– Skillnaden mellan våra kommuner är att vi har socialt utsatta personer och vissa områden som är lite mer socialt utsatta, men vi är inte alls i den nivån som i Järva. Men däremot har vi individer som lockas av den här kriminella romantiseringen, det ser vi tydliga tecken på. Det jobbar vi med nu tillsammans med socialtjänst och skola för att förebygga, förklarar Stefan.
Som en del i det förebyggande arbetet föreläser både Stefan och hans kollega Henrik ute på skolorna. Från början siktade man in sig på högstadiet, men då man insåg att insatserna behövdes sättas in tidigare, startar man nu redan i fjärde klass.
– Vi skulle vilja komma till föräldrarna innan barnen får sin första mobil. Där har de tillgång till hårdporr, strypsex och hur man tillverkar bomber, dygnet runt. Det måste vi ge föräldrarna kunskap om. Innan man ger sitt barn en telefon ska man ställa in föräldrakontroll, så att det är du som styr vad som får laddas ner, vilka sidor man får gå in på och vilka appar man får använda, säger Stefan Toll.
Stefan Toll och Rissa Seido. Foto: Camilla Lagerman
Det är även via mobilen, och främst sociala medier, som den största delen av rekryteringen till gängkriminalitet sker. Men det händer även att barn blir kontaktade via gamingchattar på exempelvis Roblox.
– Det vanligaste för våra ungdomar som växer upp här, är att man gör ett digitalt avtryck. Man går in på TikTok, Youtube eller Instagram, man gillar någon rappares video eller lämnar en kommentar. De kriminella sitter idag och tittar på vilka som gillar och kommenterar de här filmerna, sedan går de in på användaren och ser att det finns ett Snapchatkonto, då har de tillgång till barnen där, förklarar Stefan.
Att ungdomar blir kontaktade, och erbjuds stora summor pengar för att utföra olika brott, är vanligare än man tror, även i vårt polisområde.
– När vi är ute och föreläser bland ungdomar händer det varje gång att någon kommer fram efteråt och berättar att de blivit kontaktade. Senast var det en femteklassare i Nora som hade blivit erbjuden 20 000 kronor för ett uppdrag. Det här händer våra ungdomar som växer upp här, och som kanske aldrig har sett en förort i hela sitt liv, poängterar Toll.
Men det finns även andra sätt för de kriminella att lyckas rekrytera ungdomar, något som dessvärre har visat sig få stora konsekvenser.
– När ungdomarna i Lindesberg är ute och umgås, och det är någon som har fått kontakt med en gängkriminell och fått ett erbjudande, så är det ganska lätt att fler blir rekryterade. Det ser vi, för efter sommaren fick vi flera individer som sitter frihetsberövade, misstänkta för väldigt grova brott i Stockholm. Det här är jätteallvarligt, det här är barn och ungdomar! säger Stefan och avslutar:
– Vi märker också idag att det är flera ungdomar som frågar efter sina kompisar, för de vet inte vart de har tagit vägen, de är bara borta. Rykten sprids om att ungdomar är döda, när de i själva verket kanske sitter häktade. Det vi har drabbats av nu är vi har flera unga som åker iväg på uppdrag, de har alltså gått förbi alla de mindre uppdragen som att sälja narkotika till exempel, direkt in på det här, och det är ju fruktansvärt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
De är årets pristagare av kommunens stipendium
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken ...