Kommissarie Stefan Toll informerade om läget för ungdomarna i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Så rekryteras ungdomar till kriminella nätverk: ”Har individer som åker iväg på uppdrag”
Under måndagens föreläsning i Lindeskolans aula, arrangerad av Lindesbergs Rotaryklubb, pratade även kommissarie Stefan Toll om läget i Lindesbergs kommun.
– Gängkriminalitet med mord, sprängningar och hot har vi inte här, men vi har individer som åker iväg på uppdrag, säger han.
Efter Rissa Seidos föreläsning var det dags för kommissarie Stefan Toll att berätta om hur läget ser ut i Lindesbergs kommun, och för barn och unga som växer upp här.
– Skillnaden mellan våra kommuner är att vi har socialt utsatta personer och vissa områden som är lite mer socialt utsatta, men vi är inte alls i den nivån som i Järva. Men däremot har vi individer som lockas av den här kriminella romantiseringen, det ser vi tydliga tecken på. Det jobbar vi med nu tillsammans med socialtjänst och skola för att förebygga, förklarar Stefan.
Som en del i det förebyggande arbetet föreläser både Stefan och hans kollega Henrik ute på skolorna. Från början siktade man in sig på högstadiet, men då man insåg att insatserna behövdes sättas in tidigare, startar man nu redan i fjärde klass.
– Vi skulle vilja komma till föräldrarna innan barnen får sin första mobil. Där har de tillgång till hårdporr, strypsex och hur man tillverkar bomber, dygnet runt. Det måste vi ge föräldrarna kunskap om. Innan man ger sitt barn en telefon ska man ställa in föräldrakontroll, så att det är du som styr vad som får laddas ner, vilka sidor man får gå in på och vilka appar man får använda, säger Stefan Toll.
Stefan Toll och Rissa Seido. Foto: Camilla Lagerman
Det är även via mobilen, och främst sociala medier, som den största delen av rekryteringen till gängkriminalitet sker. Men det händer även att barn blir kontaktade via gamingchattar på exempelvis Roblox.
– Det vanligaste för våra ungdomar som växer upp här, är att man gör ett digitalt avtryck. Man går in på TikTok, Youtube eller Instagram, man gillar någon rappares video eller lämnar en kommentar. De kriminella sitter idag och tittar på vilka som gillar och kommenterar de här filmerna, sedan går de in på användaren och ser att det finns ett Snapchatkonto, då har de tillgång till barnen där, förklarar Stefan.
Att ungdomar blir kontaktade, och erbjuds stora summor pengar för att utföra olika brott, är vanligare än man tror, även i vårt polisområde.
– När vi är ute och föreläser bland ungdomar händer det varje gång att någon kommer fram efteråt och berättar att de blivit kontaktade. Senast var det en femteklassare i Nora som hade blivit erbjuden 20 000 kronor för ett uppdrag. Det här händer våra ungdomar som växer upp här, och som kanske aldrig har sett en förort i hela sitt liv, poängterar Toll.
Men det finns även andra sätt för de kriminella att lyckas rekrytera ungdomar, något som dessvärre har visat sig få stora konsekvenser.
– När ungdomarna i Lindesberg är ute och umgås, och det är någon som har fått kontakt med en gängkriminell och fått ett erbjudande, så är det ganska lätt att fler blir rekryterade. Det ser vi, för efter sommaren fick vi flera individer som sitter frihetsberövade, misstänkta för väldigt grova brott i Stockholm. Det här är jätteallvarligt, det här är barn och ungdomar! säger Stefan och avslutar:
– Vi märker också idag att det är flera ungdomar som frågar efter sina kompisar, för de vet inte vart de har tagit vägen, de är bara borta. Rykten sprids om att ungdomar är döda, när de i själva verket kanske sitter häktade. Det vi har drabbats av nu är vi har flera unga som åker iväg på uppdrag, de har alltså gått förbi alla de mindre uppdragen som att sälja narkotika till exempel, direkt in på det här, och det är ju fruktansvärt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...