Kommissarie Stefan Toll informerade om läget för ungdomarna i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Så rekryteras ungdomar till kriminella nätverk: ”Har individer som åker iväg på uppdrag”
Under måndagens föreläsning i Lindeskolans aula, arrangerad av Lindesbergs Rotaryklubb, pratade även kommissarie Stefan Toll om läget i Lindesbergs kommun.
– Gängkriminalitet med mord, sprängningar och hot har vi inte här, men vi har individer som åker iväg på uppdrag, säger han.
Efter Rissa Seidos föreläsning var det dags för kommissarie Stefan Toll att berätta om hur läget ser ut i Lindesbergs kommun, och för barn och unga som växer upp här.
– Skillnaden mellan våra kommuner är att vi har socialt utsatta personer och vissa områden som är lite mer socialt utsatta, men vi är inte alls i den nivån som i Järva. Men däremot har vi individer som lockas av den här kriminella romantiseringen, det ser vi tydliga tecken på. Det jobbar vi med nu tillsammans med socialtjänst och skola för att förebygga, förklarar Stefan.
Som en del i det förebyggande arbetet föreläser både Stefan och hans kollega Henrik ute på skolorna. Från början siktade man in sig på högstadiet, men då man insåg att insatserna behövdes sättas in tidigare, startar man nu redan i fjärde klass.
– Vi skulle vilja komma till föräldrarna innan barnen får sin första mobil. Där har de tillgång till hårdporr, strypsex och hur man tillverkar bomber, dygnet runt. Det måste vi ge föräldrarna kunskap om. Innan man ger sitt barn en telefon ska man ställa in föräldrakontroll, så att det är du som styr vad som får laddas ner, vilka sidor man får gå in på och vilka appar man får använda, säger Stefan Toll.
Stefan Toll och Rissa Seido. Foto: Camilla Lagerman
Det är även via mobilen, och främst sociala medier, som den största delen av rekryteringen till gängkriminalitet sker. Men det händer även att barn blir kontaktade via gamingchattar på exempelvis Roblox.
– Det vanligaste för våra ungdomar som växer upp här, är att man gör ett digitalt avtryck. Man går in på TikTok, Youtube eller Instagram, man gillar någon rappares video eller lämnar en kommentar. De kriminella sitter idag och tittar på vilka som gillar och kommenterar de här filmerna, sedan går de in på användaren och ser att det finns ett Snapchatkonto, då har de tillgång till barnen där, förklarar Stefan.
Att ungdomar blir kontaktade, och erbjuds stora summor pengar för att utföra olika brott, är vanligare än man tror, även i vårt polisområde.
– När vi är ute och föreläser bland ungdomar händer det varje gång att någon kommer fram efteråt och berättar att de blivit kontaktade. Senast var det en femteklassare i Nora som hade blivit erbjuden 20 000 kronor för ett uppdrag. Det här händer våra ungdomar som växer upp här, och som kanske aldrig har sett en förort i hela sitt liv, poängterar Toll.
Men det finns även andra sätt för de kriminella att lyckas rekrytera ungdomar, något som dessvärre har visat sig få stora konsekvenser.
– När ungdomarna i Lindesberg är ute och umgås, och det är någon som har fått kontakt med en gängkriminell och fått ett erbjudande, så är det ganska lätt att fler blir rekryterade. Det ser vi, för efter sommaren fick vi flera individer som sitter frihetsberövade, misstänkta för väldigt grova brott i Stockholm. Det här är jätteallvarligt, det här är barn och ungdomar! säger Stefan och avslutar:
– Vi märker också idag att det är flera ungdomar som frågar efter sina kompisar, för de vet inte vart de har tagit vägen, de är bara borta. Rykten sprids om att ungdomar är döda, när de i själva verket kanske sitter häktade. Det vi har drabbats av nu är vi har flera unga som åker iväg på uppdrag, de har alltså gått förbi alla de mindre uppdragen som att sälja narkotika till exempel, direkt in på det här, och det är ju fruktansvärt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...