– Ge fem gånger mer kärlek innan du löser konflikter. Det här är principen vi använder för att stärka föräldrar. Man stärker relationer innan man löser konflikter.
Det säger Martin Forster, psykolog och forskare och välkänd föreläsare. Han har arbetat länge med föräldraskap och föräldrastödsprogram som till exempel ABC. Nu kommer han till Bergslagen för att både digitalt och på plats i Lindesberg föreläsa inom Föräldrar emellan, som drivs av Nora och Lindesbergs kommuner.
I boken Fem gånger mer kärlek ger han påtagliga och användbara råd särskilt för föräldrar med barn 2-12 år. Han tycker att det är viktigt att hitta sätt att lösa konflikter. En stor del av hans möten med föräldrar handlar just om konflikter mellan föräldrar och barn. Det här är en genomgående fråga, när han möter föräldrar.
Han pratar gärna om att föräldrar kan trappa ner om det blir en konflikt. Så till exempel kan den vuxna utan något särskilt ärende återetablera relationen. Han förstår att det kan vara svårt för en förälder som pressas av livets alla krav att bita ihop, men säger ändå ”knyt näven i fickan!”. Och visst tycker han att det är ett sympatiskt råd – ”lyssna på, prata med barnen”
Varför har han gett boken Fem gånger mer kärlek just den titeln?
– Fem gånger så mycket positiv uppmärksamhet, som tjat, tillsägelser och gränssättande. Det ger stor utdelning i relationen. Så mycket kraft och tid tar det med konflikter, säger Martin Forster.
Han har goda handfasta råd som ger insikt och förståelse till föräldrar – stressa inte upp er, låt barnen göra fel, ransonera vad du säger till barnen. Ett råd som brukar användas i sammanhanget – ”undvik att hamna i tjatfällan. Fråga dig om ”dagsschemat” måste gälla i alla lägen, lägg bort mobilen. Och det finns barn som behöver särskild uppmärksamhet (omsorg?) Det kan handla om oro och låg självkänsla, problem med impulskontroll, ”bokstavsdiagnoser”.
– Och ibland behöver föräldrarna paus för att ta hand om sig själva, säger Martin Forster.
Martin Forster träffar du den 15 maj kl 18.00 – 19.30 i församlingshemmet i Lindesberg.
Om du vill vara med på länk – använd sensus.se/anmal/401755 – oavsett vilket du väljer är det kostnadsfritt.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.