Rya Bygdegård är till salu. Och ägarna har beslutat sig för att sälja såväl fastigheten som rörelsen, butiken, de byggt upp sedan starten 1997.-Det känns naturligtvis svårt att släppa det här, men det är för en bra sak och det underlättade då vi tog beslutet, kommenterar Roland Jansson.
Makarna Mari och Roland ”Rolle” Jansson har drivit butiken ute i Rya i lite drygt tio år nu. Hösten 1997 köpte de den gamla bygdegården i byn för att sälja prylar som Roland på den tiden köpte in via sitt företag Rolles Frihandel, en grossistverksamhet han kommer att fortsätta med nu när butiken skall säljas.
-Vi började ju i mycket liten skala men insåg ganska snart att försäljningen gick bra och med tiden växte butiken, berättar Roland.
Ett par år senare, 2001, hade butiken vuxit ur sin kostym och en tillbyggnad gjordes.
Anledningen till makarna Janssons beslut, är att de nu vill ägna mer tid åt familjen.
-Det känns svårt att sälja – men samtidigt bra när vi tänker på våra barn, att vi får mer tid för dem nu när vi kan vara lediga på helgerna, kommenterar de.
Men det här beslutet innebär ändå inte en helt tillbakalutad vardag för dem.
-Jag kommer fortsätta att utbilda mig inom hälsovården för det är mitt brinnande intresse och har så varit under alla år, säger Mari.
För ett par år sedan utbildade hon sig på Axelsons Gymnastiska Institut i Stockholm och startade därefter Hälsorummet på Ryas övervåning.
Roland kommer att fortsätta med sin firma Rolles Frihandel och inleda samarbete med andra företag.
-Jag kommer att jobba mer med mitt ursprungliga arbete. Det innebär bland annat att jag ska hjälpa andra företag på orten att köpa och sälja varor, förklarar han.
Förra året omsatte Rya Bygdegård ca 5-6 miljoner kronor.
Mäklarfirman Svensk Fastighetsförmedling har nu fått i uppdrag att sälja fastigheten och utgångspriset är satt till 3 miljoner.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.