Under gårdagskvällen och natten bjöds stora delar av Sverige på ett magnifikt skådespel över den svarta himlen, då norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. Naturfotografen Sami Rahkonen lyckades fånga det färgsprakande norrskenet med sin kamera.
– Det var ett norrsken att minnas, en riktig fest, säger han till LindeNytt.
Redan klockan 19.00 under måndagskvällen begav sig naturfotografen Sami Rahkonen ut på jakt efter det sällsynta skådespelet, och lyckades fånga det på bild.
– Igår fick jag uppleva det starkaste norrskenet hittills i våra trakter. Vanligtvis krävs ett tränat öga för att se norrsken i våra trakter, men igår var det som att vara i Norrland. Jag var ute i 4 timmar med start kl 19. Jag rörde mig mellan Gusselby, Stjärnfors, Morskoga, berättar han.
Resultatet blev ett färgsprakande bildspel, där norrskenet visar upp sig i sin fulla glans.
– Det var mäktigt, wow! avslutar han.
Det här är norrsken:
Aurora Borealis, eller norrsken, uppstår när elektriskt laddade partiklar från rymden kommer in i jordens övre atmosfär i hög hastighet. Partiklarna, som sänds ut av solen, orsakar norrsken när de träffar atomer och molekyler i jordens övre atmosfär. Resultatet blir det karaktäristiska gröna skimret, som dansande sveper över himlen.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.