Foto: Timmy Lundegård

Seger efter häftig upphämtning

Efter en jämn inledning av fredagens match i Stadsskogsskolas Idrottshall så kom det en storm av mål när den andra perioden tog sin början, hela arton mål gjordes under matchen där WSK efter ett 0-3-underläge gick upp och förbi på mindre än nio minuter i den andra perioden.

Det var två jämna lag som stod redo under fredagskvällen, den tidigare tabellettan Skälby hade stor revanschlust efter säsongens första förlust bakom sig mot den nuvarande ledaren Arboga och gästade nu Lindesberg i en match som redan på förhand tippades till en jämn drabbning.

Matchen inleddes jämnt där båda lagen stod med varsitt starkt spel, bortalaget spelade tufft i försvarsspelet och visade att det fanns en anledning till att de hittas högt i tabellen.
WSK fick flera chanser för skott på mål inledningsvis men fick ständigt stopp av det omöjliga försvarsspelet som gjorde att hemmalaget aldrig kom nära bortamålet.

Bortalaget Skälby gavs även dem chanser på mål och efter fyra minuter var det en kamp om bollen närs hemmalagets målgård, efter kämpande från båda lagen att få kontroll på bollen lyckades bortalaget att få in ett snabbt skott på mål, ett mål som gav bortalaget en tidig ledning.

WSK höll upp ett starkt försvar under perioden där hemmabacken William Svensson blev nyttig i försvaret efter flertalet blockerande bollar, Skälby fick dock ett nytt målläge som utökade matchen till 0-2.

Ännu en utökning var dock nära, med bara sekunder kvar lyckades bortalaget att spela bort hemmalagets tuffa försvar och med en Skälby-spelare ensam på plan mot målvakt Kristoffer Pettersson så sköts en ny boll i hemmanätet.
Skottet gjordes dock för sent och domaren dömde bort målet på grund av att periodens speltid var snabbare att rinna ut än spelarens målskott.

– De var starka inledningsvis både konditionsmässigt och fysiskt, samtidigt kände vi hade dem där vi ville ha dem, vi kände att vi var bättre och planen låg mest i att trötta ut dem, berättar Mattias ”Palten” Pettersson efter matchen och menar att det trots ett underläge inte fanns någon oro i laget:

– Bollarna sattes aldrig inledningsvis men vi sade till varandra i laget att ”det kommer”.

Det var hårda kamper om bollen Foto: Timmy Lundegård

Tålamodet visade sig hjälpa för i den andra perioden haglade målen in.
WSKs spel hade gått upp en nivå och tempot hade ökats till en grad som gav mängder av nya målchanser, trots ett tidigt mål för Skälby så var hemmalaget för snabba när halva perioden hade spelats.

Efter en avblåsning vid bortamålet var Oskar Svanholm snabb med att spela in lagets första mål i matchen, ett mål som påbörjade en skörd av nya målchanser.

Med WSK inne i matchen fick Skälby minimalt med spel på hemmalagets planhalva och försvaret fick fullt upp, bara två minuter efter WSKs inledande mål lyckades hemmalaget spela upp bollen vid bortamålet där ”Palten” kunde skjuta in 2-3.

Upphämtningen fortsatte där Niklas Carlsson kvitterade matchen till 3-3 genom ett skott i målets övre vänsterkant, trots att bortalaget lyckades studsa in 3-4 så spelade sig WSK snabbt ikapp och kvitterade på nytt med 4-4.

Jubel skulle dock snart höras från Stadsskogens 50-manna publik där hemmaduon Niklas Carlsson och Mattias ”Palten” Pettersson tog sig förbi hela Skälbys försvarsspel där dem fintade bort målvakten genom ett passningsspel som gav Pettersson ett fritt läge på högerkanten, ledningen var till slut i WSKs händer.

Ett nytt mål spelades in inom de sista femton sekunderna av forwarden Isac Eriksson, detta betydde att hemmalaget vände matchen från 0-3 till 6-4 på mindre än nio minuter.

– Jag antar att vi är lite av humörspelare, när första målet väl kom så började vi få roligt och då bara kom målen. Samtidigt så kände vi att Skälby-spelarna blev tröttare längs hela perioden vilket hjälpte oss ännu mer att få lägen, säjer Mattias ”Palten” Pettersson.

Oskar Svanholm inledde WSKs målskörd Foto: Timmy Lundegård

Hemmalaget hade gått från ett stort underläge till en imponerande upphämtning med sex mål under nio minuter, inför den sista perioden var det två trötta lag som klev in på planen där WSK tidigt visade att upphämtningsshowen inte var över.

Niklas Carlsson hade på nytt lyckats spela sig förbi Skälbys försvar och kunde, efter ett fritt läge mot målvakten, utöka målskörden.
Utökningen fortsatte där flertalet mål gjordes och efter en time-out från båda lagen så fick hemmalaget upp sitt målantal till dubbla siffror.

Skälby fick även dem chanser på mål där målvakt Kristoffer Pettersson fick visa sin snabbhet i målet genom att fånga en rullande boll som fångades precis på mållinjen.

Bortalaget hann i de sista sekunderna att avsluta matchen med ett sjunde mål, men med elva triumfer från WSK under matchen så fanns det ingen fysisk chans att spela sig tillbaka, detta till Skälbys stora besvikelse.

– Vi står båda med tio man var och då är det inte så konstigt att det lätt tar ut sig samtidigt har vi starka killar i truppen som orkar långt och jag känner att det var det som tog oss vinnande genom matchen, berättar ”Palten”.

– Jag tycker att vi har många bra spelare i truppen, det är en väldigt jämn trupp där man i stort sätt skulle kunna sätta in vem som helst var som helst och det blir bra hur vi än gör.

Med två raka segrar så kommer laget möta tabellens två tuffaste konkurrenter under uppkomande månad, både Västerås och Arboga kommer att mötas i november och förhoppningsvis kommer kvällens vinst hjälpa WSK framåt.

– Inför kommande matcher kommer vi såklart att ta med oss spelet från den andra perioden och kämpa vidare på det vi gjorde där, framför allt målgörandet, när det lossnar är det roligt.

Resultat WSK Lindesberg-Skälby IBK
Slutresultat: 11-7 (0-2, 6-2, 5-3)
Publik: 50 personer

Målgörare:
1-3 Oskar Svanholm (Ass: Tage Sjöberg)
2-3 Mattias Pettersson (Ass: Oskar Svanholm)
3-3 Niklas Carlsson (Ass: Pontus Hellsing)
4-4 Isac Eriksson (Ass: William Ardesjö)
5-4 Mattias Pettersson (Ass: Niklas Carlsson)
6-4 Isac Eriksson
7-4 Niklas Carlsson (Ass: Pontus Hellsing)
8-4 Pontus Hellsing (Ass: Johan Pettersson)
9-4 Johan Pettersson (Ass: Isac Eriksson)
10-6 Noah Karlsson (Ass: Isac Eriksson)
11-6 Niklas Carlsson (Ass: Pontus Hellsing)

Läget i tabellen: Efter en ny seger så placeras WSK över det översta strecket som 4:a med bara en poäng ifrån Västerås och Skälby som delar på 2:a och 3:e platsen.
Det obesegrade Arboga leder tabellen med 14 poäng medan IBF Örebro placeras sist med 1 poäng, WSKs uppkommande motståndare Köping placeras som 10:a med 2 poäng.

Nästa match: Onsdag 4:e november vs Köpings IS i Karlbergshallen med matchstart kl. 20.00.
Fredagens match finns att se eftersänd via WSK Lindesbergs Facebooksida.

Publicerad 30 oktober 2020 klockan 23:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons



Arkivbild: Jennie Einarsson

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”

Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.

18 november 2025 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.

15 november 2025 klockan 11:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.

15 november 2025 klockan 12:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Med sorg i hjärtat
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men f...
14 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i ...
14 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.

12 november 2025 klockan 12:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 november 2025 klockan 14:07 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor
SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Därför är vindkraften viktig – också för Nora
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både...
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-18 14:00