Det blir jubel redan i comebacken! Efter en säsong som obesegrade i Division 1 så kommer LIF Lindesberg tillbaka till Allsvenskan, starkare än på länge. Det starka IFK Ystad HK höll ett starkt spel när man gästade Lindesberg för en efterlängtad säsongspremiär, där hemmalaget höll längst och säkrade säsongens två första poäng.
Efter en obesegrad säsong i Division 1 så gjorde LIF Lindesberg en efterlängtad comeback i Allsvenskan på hemmaplan, under lördagen. Säsongspremiären lockade 1 038 personer till publikläktarna, som samtliga fick vittna om en rejäl handbollsmatch som slutade i jubel.
Skillnaden från ”Ettan” till Allsvenskan syntes väl redan i matchens första halva. Det ökade speltempot blev inget problem för LIF Lindesberg, som efter en snabb matchinledning kunde ta sig igenom matchens första halvlek med oavgjorda siffror.
Hemmalaget kunde däremot resa sig starkare mot den andra halvleken. Där rivstartade man med tre raka mål inom halvlekens fem första minuter, vilket gav ett nödvändigt försprång. Efter 46 spelade minuter fick IFK Ystad ett rött kort, vilket gynnade LIF Lindesberg som fortsatte att hålla sig effektiva med en sexmålsledning som skrevs 25-19.
IFK Ystad HK jobbade sig tillbaka in i matchen och reducerade kraftigt mot slutsignalen. LIF Lindesbergs femmålsledning 28-23 ändrades snabbt på fem minuter till 29-27, där IFK Ystad HK hann med ett sista mål innan slutsignalen tog ton.
Trots en uddamålsseger för LIF Lindesberg, med upp och nedgångar längs matchens gång, sågs segern som en behövlig triumf.
– Det är såklart jätteviktigt för oss att vi får en så pass bra start i ligan. Även att vi känner att vi har fler växlar att bjuda på än det vi visade idag, berättar lagets tränare Joakim Bååk.
– Jag tycker att vi gör en väldigt bra arbetsinsats, framförallt i försvarsspelet. Vi får lite bekymmer i matchens första halva under anfallet. De har ett försvar som blir svårt att lösa, men i den andra halvleken börjar vi att hitta lösningar och får effekt i våra anfall. Vi gör det bra under de första 20 minuterna i den andra halvan, även om slutsiffrorna blir tajta.
Resultat LIF Lindesberg-IFK Ystad HK
Slutresultat: 29-28 (14-14)
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Publik: 1 038 personer
Mål: Oskar Cosmo (7), Asso Eliassi (6), Jesper Gyllby (5), Hampus Högberg (3), Herman Bosson (3), Tobias Warvne (3), Jesper Nilsson (2)
Matchens Lirare: Simon Ongeri
Nästa match: Torsdagen 21:a september vs OV Helsingborg HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren, såväl svenska hushåll som företag. LindeNytt utgör absolut inget undantag.