Målvakt Jonathan Frykholm visade upp flera fina räddningar mot Forshaga Foto: Hasse Persson

Seger inför högre publikantal

Publiken var tillbaka i Lindehov när omgångens tionde match skulle spelas i AllEttan, Forshaga IF gästade Lindesberg och trots ett tufft spel från båda lagen så såg Lindlöven till att bortalagets målvakt skulle få en tuff dag på jobbet.

I mitten av oktober beslutade regeringen om ett nytt undantag gällande publikantalet på sportevenemang, från och med söndagen den 1:a november höjdes därmed antalet från det tidigare 50 personer till 300 sittande åskådare.

Lindlöven fick med detta beslut inleda månaden med ett högre publikantal när söndagens hemmamatch mot Forshaga skulle spelas, även om publiksiffran på 133 personer blev lägre än väntat så var det inget som bekom föreningen som var nöjda nog att få inneha åskådare på plats.

– Vi är otroligt tacksamma för att få ha publiken på läktarna igen, samtidigt gör vi allt vi kan för allt följa de uppmaningar som Folkhälsomyndigheten och Svenska Ishockeyförbundet kommit överens om. För att säkra upp så har vi exempelvis hängt upp fler skyltar över hela Lindehov samt att matchspeakern går ut med information mellan perioderna, berättar styrelsemedlemen Bo Eriksson.

– Det personliga ansvaret sköts väldigt bra hos samtliga i publiken, det är väldigt mycket förståelse hos alla på läktarna samtidigt som det tidigare hänget från läktarna och i kioskköerna har försvunnit helt.

Med publiken på plats bjöds de på ett stort välkomnande från hemmalaget Lindlöven, redan efter matchens första 30 sekunder var hemmalaget nära att spela in sitt första mål men även om målvakten räddade det första skottet så skulle flera skott komma i målvaktens väg.

Första målet spelades in efter lite mer än sju minuter där August Gunnarsson gav en passning till Jesper Broeng som laddade med ett hårt skott på mål, målvakten räddade pucken som lade sig i bröstet men när samma målvakt skulle visa att räddningen var ett faktum så landade punken bakom målvakten, något som gav hemmalaget en lyckad inledning med 1-0.

Flera målchanser skulle det bli för Lindlöven där man mot slutet av perioden, via en passning från Christoffer Anrén fick Anton Widmark ett läge framför målet men fick problem med målvakten som var redo för situationen.

Med den första perioden avklarad var det som att lagen bara hade värmt upp, åter inne på isen var det ett högre spel som visades på alla nivåer.
Lagen visade snabbare spel, hårdare tacklingar och målchanserna ökades från båda sidorna.

Med halva perioden fick hemmaduon Alexander Kovalonok och Maxim Semjonov ett gyllene målläge, väl igenom Forshagaförsvaret med pucken så kunde dem utan problem lura bort målvakten efter passningar som öppnade upp för ett enkelt målläge. Med målvakten liggandes på vänsterkanten kunde Semjonov utöka Lindlövens ledning till 2-0 genom ett enkelt skott i mål.

Direkt efter ett nytt nedsläpp visade hemmamålvakten Jonathan Frykholm sina makalösa kunskaper i målet, trots att Forshaga mestadels bjudit på enklare skott så var bortalaget otroligt nära sitt första mål efter att ökat på sina skott på mål.

Efter en räddning från Frykholm hamnade han utanför sin målgård och gav således bortalaget en öppen kasse i närspelet som höll på vid hemmamålet, hemmamålvakten var snabb och räddade situationen genom att använda sin klubba som försvar framför målet och lyckades således spela bort pucken från målet, detta till stor lättnad och höga applåder från publiken.

Lindlöven skulle dock få utöka sin målskörd och via ett hårt skott från Philip Nyberg som stod på den blåa offsidelinjen så hördes ett stort ”klonkande” ljud från stolpen, marginalen fanns på hemmalagets sida och trots ett skott i stolpen så lade sig pucken på rätt sida av nätet.

– Vi kände tidigt att vi var det bättre laget och även om vi kom undan lindrigt från den första perioden så fick Forshaga långa anfall mot oss i den andra, med ett bra bakåtspel och Frykholm i nätet så kändes det däremot att det aldrig var någon större fara, berättar Jesper Broeng.

Foto: Hasse Persson

Med ett tremålsunderläge var det ett stressat Forshaga som klev in på isen inför den sista perioden, Forshaga hade bytt målvakt inför de sista minuterna och redan vid periodens första nedsläpp tog bortalaget kommandot av perioden.

Frykholm agerade vägg i hemmamålet och tog emot flera imponerade räddningar från alla håll, med mindre än halva perioden till övers så begärde bortalaget en time-out.

Forshaga var inte nöjda med det låga skottantalet, för att öka detta offrade de sin målvakt för en extra utespelare vilket mestadels hjälpte det orangeklädda Lindlöven. Efter en tappad puck från Forshaga var Emil Eriksson snabb att hämta upp denna och kunde, glidandes mot mål, spela in hemmalagets fjärde mål.

Matchen var låst och med tre minuter kvar fanns det inte mycket för bortalaget att göra, med marginalen på sin sida kunde man spela in 4-1 som snabbt ändrades till 5-1 där Lindlöven tilldelades en straff som blev till mål efter ett snabbt spel från August Gunnarsson.

– Det var rätt tryckt att gå in i sista perioden med en ledning med 3-0, det är alltid skönt med sådana siffror och i det stora hela så tycker jag att vårat spel höll sig stabilt, menar Jesper Broeng.

– I slutändan blev det en komfortabel vinst och jag känner själv att det har knackat lite i hemmamatcherna så det är såklart skönt att det börjar ordna upp sig nu.

På fredag åker Lindlöven till Eskilstuna för sin nästkommande match, därefter kommer matchschemat att vändas där det enbart blir revanschmöte mot samtliga lagen.

– Vi kommer att ånga på och gå för seger i alla matcher, vi vet att vi kan kriga mot alla lag i serien och vi kommer att försöka spela vårat spel på samma sätt oavsett om det är hemma eller borta, berättar Jesper som även han hoppas på att publiken får stanna ett tag till:

– Det är såklart roligt att få ha publiken på plats igen, det är lite fler ansikten än vad man har sett under säsongen så det är kul.

Resultat Lindlöven-Forshaga IF
Slutresultat: 5-1 (1-0, 2-0, 2-1)
Publik: 133 personer

Målgörare:
1-0 Jesper Broeng (August Gunnarsson)
2-0 Maxim Semjonov (Alexander Kovalonok, Jesper Broeng)
3-0 Philip Nyberg (Joel Kiirikki, Edwin Lindström)
4-0 Emil Eriksson
5-1 August Gunnarsson

Läget i tabellen: Tillsammans med Borlänge och Mariestad så innehar Lindlöven 19 viktiga poäng där lagen placeras 3:a, 4:a och 5:a.
Dalen har en uppskjuten match mot Borlänge och har därför enbart spelat nio matcher men innehar trots detta en stark ledning i tabellen med 26 poäng.
Med förlust i Lindehov placeras Forshaga nästsist och bara placeringen ovan hittas Lindlövens nästa motståndarlag: Eskilstuna Linden.

Nästa match: Fredag 6:e november vs Eskilstuna Linden Hockey i Smehallen med matchstart kl. 19.00

Publicerad 1 november 2020 klockan 20:32

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning

För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.

4 juli 2025 klockan 14:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
29 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

Knott till förbannelse. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.

20 juni 2025 klockan 12:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
19 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...
18 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ...
17 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-16

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-05 02:33