Det är långt ifrån alla som vill eller har möjlighet att resa bort på semestern, men oavsett väder så har Lindesbergs kommun en massa skoj att erbjuda för att förgylla sommaren. I samarbete med Lindesbergs Turistbyrå har vi tagit fram några tips för en rolig hemester.
Fritidsbanken som under sommaren huserar på Lindesberg Arena har öppet varje dag, då man kan låna en mängd olika saker för att roa sig. Kanoter, fiskeutrustning, kickbikes och flytvästar är bara några av alla prylar som lånas ut gratis.
Turistbåten M/S Råsvalen erbjuder vackra och rofyllda turer längs Bottenån, där man kan njuta av lugnet och den fina naturen. Vill man hellre fiska är det fritt fiske i hela Lindessjön samt i Bottenån, ända upp tills sjön Råsvalen tar vid.
Om man styr kosan mot Morskoga kan man passa på att ta Lasse-Maja-leden, som går mellan Morskoga krog och Ösarhyttan. På Turistbyrån finns en broschyr att hämta som berättar om olika ställen man passerar, några som bland annat har koppling till den ökända stortjuven Lasse-Maja.
Fortsätter man sedan mot Ramsberg kan man besöka Ölsjöbadet, där det både finns bryggor, hopptorn, lekplats och kiosk. Vill man övernatta ligger campingen i anslutning, och priserna är relativt billiga.
Annars kan man fortsätta ännu en bit, till Kloten-området, som är vår närmaste vildmark. Här kan man vandra, fiska och paddla kanot bland annat, och det finns även två campingområden.
Under fliken Bad & Café på LindeNytt hittar man en mängd olika bad att besöka under de varma dagarna.
Fler hemestertips kommer under veckan.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.