I början av året, startade Lions Club Lindesberg en insamlingskampanj i syfte att kunna köpa in så kallade hjärtstartare, defibrillatorer, att skänka till folket via föreningslivet. Kampanjen blev framgångsrik. Ganska snart kunde två hjärtstartare köpas – och skänkas. Även om kampanjen är över sedan flera månader tillbaka, har Lions Club faktiskt fixat fram en tredje hjärtstartare som är redo att överlämnas.
Lions Club har hittills skänkt två hjärtstartare med hjälp av Lindesbergs invånare och företagare. Den första överlämnades till Lindesberg Arena och föreningarna som verkar där. Den andra skänktes till Lindlövens IF och Lindesbergs Golfklubb för ”delad vårdnad”. Tanken var att klubbarna skulle ha hjärtstartaren när respektive klubb hade sin säsong.
-Men nu har vi insett att behovet är större än så. Deras säsonger går liksom ihop mer och mer. Hockeyn drar igång innan golfsäsongen är över och det innebär att den hjärtstartare som skulle täcka upp bägge anläggningar inte riktigt räcker till, förklarar Lars Andersson, initiativtagare för kampanjen.
Med anledning av det här, har Lions Club själva bidragit med en sista slant. En ganska rejäl slant bör tilläggas.
-Kampanjen i sig blev mycket lyckad men för att få fram en tredje hjärtstartare, har vi valt att ta 10 000 kronor ur vår ordinarie insamlingskassa, berättar Lars.
Nu på onsdag kommer den tredje maskinen att överlämnas till Lindehov och hockeyklubben Lindlövens IF. Detta kommer att göras under den första periodpausen i hemmamatchen. Förutom hjärtstartaren kommer även fem stycken utbildningspaket överlämnas.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Vedevågsbaserade Backa Studios bjuder nu in till en exklusiv förhandsvisning av sin nya film ”Må Du Leva” på Lindesbergs Bio. Torsdag 2 oktober får alla Lindesbergare en unik chans att se det stämningsfulla zombiedramat före resten av landet. Filmen är den senaste produktionen från filmmakarna i Vedevåg och visas exklusivt i Lindesberg innan den har premiär i övriga Sverige.
– Lindesbergs Bio är ”vår bio” så känns det jätteroligt att ha en förhandsvisning här, säger regissören Malin Dahl.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
På många platser i Mellansverige, kunde man under den sena måndagskvällen skåda norrsken. Så även i våra trakter, där man nu på sociala medier flitigt postar bilder på fenomenet man fick beskåda. Är du en av de som fångade norrskenet med kameran? Skicka då gärna bilderna till oss och skriv på vilken plats bilden är tagen. Samtliga läsarbilder kommer att publiceras. Skicka till camilla@lindenytt.com
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.