Sedan så kallade markbehållare för hushållsavfall installerades vid Libos hyresfastigheter på Hagabergsområdet, så har problemet med nedskräpning varit både omfattande och konstant. Många klagar på att det ser illa ut, Libo agerar – men nedskräpningen fortsätter.-Vi har gått ut med information till hyresgästerna vid flera tillfällen, men det är som att tala till en vägg, förklarar arbetsledare Jan Källberg på Libo.Nu ”hotar” Libo med hårdare tag mot dem som struntar i var de dumpar sitt avfall.
De allra flesta hyresgästerna på Hagaberg sköter sig exemplariskt. Men det spelar ingen roll. Det räcker med att en eller ett par stycken missköter sig för att det ska se ut som en soptipp vid avfallsstationerna. Hagaberg är i regel den enda plats där Lindesbergsbostäder har så här omfattande problem, som hittills verkar omöjligt att stävja.
Jan Källberg berättar att man nu ännu en gång kommer att gå ut med information till alla hyresgäster. Vilken gång i ordningen detta sker har han inte längre koll på.
-Vi har gått ut med det här flera gånger, jag minns inte hur många försök vi har gjort men det är ett antal, säger Jan.
Den värst drabbade stationen ligger strax intill Björkhagaskolan och detta upprör ytterligare. En av flera som klagat på situationen menar att nedskräpningen ger barnen fel signaler och dessutom finns risken att barnen leker vid soporna och i värsta fall gör sig illa på vassa konserver eller glasburkar.
Från och med nu tar Libo i med hårdhandskarna. Jan Källberg menar att man måste göra så eftersom informationen inte verkar gå fram.
-Vi kommer fortsättningsvis att debitera de personer som skräpar ner för arbetstiden vi lägger på att städa efter dem. Man kan räkna med att få betala mellan 350-500 kr beroende på hur lång tid det tar, informerar Jan Källberg.
Utöver nedskräpningen har Libo problem att få sina hyresgäster på Hagaberg att kasta soporna i rätt behållare. Behållaren för komposterbart avfall används flitigt för att dumpa det mesta som tänkas kan. Resultatet blir att naturligtvis kostsamt, förklarar Lindesbergsbostäders arbetsledare Jan Källberg.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.