Efter en sommar av ovisshet är det imorgon, tisdag, skolstart för Lindeskolans elever i årskurs 1, och det blir till att börja med undervisning som vanligt för förstaårseleverna. Årskurs 2 och 3 kommer däremot att turas om att vara i skolans lokaler, åtminstone fram till höstlovet.
Så gott som hela vårterminens undervisning fick bedrivas på distans för landets gymnasieelever när coronapandemin gjorde intåg. När nu höstterminen startar blir det växelvis distansundervisning till en början för de äldre eleverna, men årskurs 1 får börja gymnasiet på ett så normalt sätt som det är möjligt under rådande förutsättningar.
– Vi har fått ett beslut från Barn- och utbildningsnämnden som ger oss rätt att bedriva partiell undervisning på distans för att minska risken för smittspridning, berättar gymnasiechef Staffan Hörnberg och fortsätter:
– Årskurs 1 kommer att gå som vanligt i skolan, och de börjar redan imorgon. De kommer under dagen att få information från skolledningen i grupper, och dessutom kommer elevkåren dela ut information. Allt handlar om att ge ettorna en ärlig chans att lära känna skolan och våra plattformar, och framförallt att de ska känna sig välkomna till vår skola.
På onsdag är det dags för årskurs 2 och 3 att starta höstterminen, något som tvåorna gör på distans och treorna på plats i skolan. Sedan kommer årskurserna att turas om att gå varannan vecka i skolans lokaler och varannan vecka på distans.
– Som det ser ut nu kommer detta att fortgå fram till höstlovet i november, sedan får vi utvärdera. Men vi håller hela tiden koll på hur smittläget ser ut och fattar beslut därefter, avslutar Staffan Hörnberg.
Då var det oktober månad då – och nu känner man att det är höst på riktigt. Alla de vackra färgerna, den friska luften och dimmiga morgnar. Jag gillar det verkligen och jag gillar att fotografera det också.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
Under den senaste veckan har mitt arbete tagit mycket av min tid, men jag har ändå hunnit med att bege mig ut och fotografera också. Efter varje arbetspass under de senaste två veckorna har jag alltid tagit en liten omväg hem i hopp om att kunna få se några vilda djur och fåglar.
Ett persontåg i trafik blev stoppat utanför centrala Lindesberg på torsdagsförmiddagen. Anledning var att tåget hade kört på något – just då oklart vad. Efter att räddningstjänsten sökt i närområdet, kunde man snart konstatera att det rörde sig om en viltolycka.
– Man hittade ett rådjur i närheten, som tåget hade kört på, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.