Lotta Sunvisson och Ann Rudfjäll övar på stegen inför onsdag. Foto: Ida Lindkvist

Skratt och svett när Lotta och Ann Zumbar loss

Imorgon kväll bjuder Rockhammars Zumba Fitness in till en stor och garanterat glädjefylld dansfest. Zumban i Rockhammars Sporthall har växt för varje säsong och numer vallfärdar danssugna från Vedevåg, Fellingsbro och Frövi för att vara med när Ann Rudfjäll och Lotta Sunvisson får golvet att gunga.

Det är fjärde året som det finns möjlighet att Zumba loss i Rockhammar tillsammans med de licensierade instruktörerna Ann Rudfjäll och Lotta Sunvisson. Då de uppmärksammade att det fanns ett intresse för att få igång en Zumba-grupp kom Lotta med förslaget att de skulle utbilda sig, och Ann var inte sen att haka på. De pratade med RIK, Rockhammars Idrottsklubb, som höll med duon och bidrog med utbildning.

– Den 17 mars drog vi ner till Trollhättan på en tvådagarsutbildning. Det höll på mellan 9-17 och då körde vi verkligen Zumba. Jag har aldrig motionerat i mitt liv, men Ann var ju åtminstone gympalärare…, säger Lotta och Ann inflikar:

– Vi trodde ju att vi skulle kunna gå ut på kvällen och ha lite roligt… Men vi orkade knappt ut och äta.

– Men vi skulle lära oss så mycket som möjligt, och så var det bara på det igen dagen efter. Sedan var vi stela och chockskadade, skrattar Lotta.

Radarparet har också utbildat sig inom Aquazumba i Budapest, Zumba Kids och Zumba Gold för funktionshindrade.
– Vi har blandade åldrar och det är skönt med det som extrakunskap, frågar någon kan vi åtminstone svara, eller så kan en av oss bromsa ner och köra långsammare, berättar Lotta om Gold-utbildningen.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Ann tar en klunk ur vattenflaskan, hon och Lotta har hunnit öva på några låtar. Inför onsdagskvällens Zumbastart medger de att det har varit en hel del slit och förberedelser, och den senaste tiden har de tränat flera gånger för att få stegen att sitta tills deltagarna anländer. När de började för fyra år sedan var det omkring 5-10 stycken som ville vara med, då det närmsta Rockhammarsgänget. Nu har det utökats betydligt och vid förra årets uppstart stod 70 personer och ville vara med.
– Vi väntade in samma kärngäng, men en efter en droppade in och det var ingen från byn. Vi hade fulla köket härute med nya människor. Då blev vi lite nervösa!, säger Lotta.

Vem som helst från 15 år och uppåt är välkommen att vara med och Zumba, prestationslöst och mycket skratt utlovas från de båda instruktörerna. Lotta fortsätter:
– Vi är halvklantiga, du kommer in här och får vara som du vill. Det finns inte några fel, och gör vi fel, ja, se det då som ett spontant solo! Och man glömmer bort att man motionerar, och man tränar styrka, balans, smidighet, koordination och motorik.

– Musiken är så skön och man blir så glad! Det påverkar hälsan så positivt. Man kan vara trött innan men när musiken kommer igång så kommer leendet, säger Ann som talar av egen erfarenhet.

– Det är roligt, lättsamt, svettigt, flåsigt, skrattigt och galet. Det är så mycket glädje, man får motion, samvaro och får nya vänner, enas Lotta och Ann.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Nu på onsdag, 26/8, och lördag, 29/8, är det gratis prova-på-pass.
Onsdag klockan 19.30.
Lördag klockan 9.00.

Publicerad 25 augusti 2015 klockan 08:58

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning

För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.

4 juli 2025 klockan 14:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
29 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

Knott till förbannelse. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.

20 juni 2025 klockan 12:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
19 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...
18 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ...
17 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-16

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-05 02:12