Lotta Sunvisson och Ann Rudfjäll övar på stegen inför onsdag. Foto: Ida Lindkvist
Skratt och svett när Lotta och Ann Zumbar loss
Imorgon kväll bjuder Rockhammars Zumba Fitness in till en stor och garanterat glädjefylld dansfest. Zumban i Rockhammars Sporthall har växt för varje säsong och numer vallfärdar danssugna från Vedevåg, Fellingsbro och Frövi för att vara med när Ann Rudfjäll och Lotta Sunvisson får golvet att gunga.
Det är fjärde året som det finns möjlighet att Zumba loss i Rockhammar tillsammans med de licensierade instruktörerna Ann Rudfjäll och Lotta Sunvisson. Då de uppmärksammade att det fanns ett intresse för att få igång en Zumba-grupp kom Lotta med förslaget att de skulle utbilda sig, och Ann var inte sen att haka på. De pratade med RIK, Rockhammars Idrottsklubb, som höll med duon och bidrog med utbildning.
– Den 17 mars drog vi ner till Trollhättan på en tvådagarsutbildning. Det höll på mellan 9-17 och då körde vi verkligen Zumba. Jag har aldrig motionerat i mitt liv, men Ann var ju åtminstone gympalärare…, säger Lotta och Ann inflikar:
– Vi trodde ju att vi skulle kunna gå ut på kvällen och ha lite roligt… Men vi orkade knappt ut och äta.
– Men vi skulle lära oss så mycket som möjligt, och så var det bara på det igen dagen efter. Sedan var vi stela och chockskadade, skrattar Lotta.
Radarparet har också utbildat sig inom Aquazumba i Budapest, Zumba Kids och Zumba Gold för funktionshindrade.
– Vi har blandade åldrar och det är skönt med det som extrakunskap, frågar någon kan vi åtminstone svara, eller så kan en av oss bromsa ner och köra långsammare, berättar Lotta om Gold-utbildningen.
Foto: Ida Lindkvist
Ann tar en klunk ur vattenflaskan, hon och Lotta har hunnit öva på några låtar. Inför onsdagskvällens Zumbastart medger de att det har varit en hel del slit och förberedelser, och den senaste tiden har de tränat flera gånger för att få stegen att sitta tills deltagarna anländer. När de började för fyra år sedan var det omkring 5-10 stycken som ville vara med, då det närmsta Rockhammarsgänget. Nu har det utökats betydligt och vid förra årets uppstart stod 70 personer och ville vara med.
– Vi väntade in samma kärngäng, men en efter en droppade in och det var ingen från byn. Vi hade fulla köket härute med nya människor. Då blev vi lite nervösa!, säger Lotta.
Vem som helst från 15 år och uppåt är välkommen att vara med och Zumba, prestationslöst och mycket skratt utlovas från de båda instruktörerna. Lotta fortsätter:
– Vi är halvklantiga, du kommer in här och får vara som du vill. Det finns inte några fel, och gör vi fel, ja, se det då som ett spontant solo! Och man glömmer bort att man motionerar, och man tränar styrka, balans, smidighet, koordination och motorik.
– Musiken är så skön och man blir så glad! Det påverkar hälsan så positivt. Man kan vara trött innan men när musiken kommer igång så kommer leendet, säger Ann som talar av egen erfarenhet.
– Det är roligt, lättsamt, svettigt, flåsigt, skrattigt och galet. Det är så mycket glädje, man får motion, samvaro och får nya vänner, enas Lotta och Ann.
Foto: Ida Lindkvist
Nu på onsdag, 26/8, och lördag, 29/8, är det gratis prova-på-pass. Onsdag klockan 19.30. Lördag klockan 9.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på ...