UPPDATERAD KL 13.39 Den skylift, värd en halv miljon kronor, som stals från uthyrningsföretaget Hyrmaskiner i Lindesberg, har hittats och återförts till ägaren.
Som tidigare rapporterat, stals en värdefull skylift från Hyrmaskiner på industriområdet i Lindesberg någon gång under natten till tisdag. Stölden upptäcktes på morgonen när liften skulle hämtas av en kund men inte längre fanns kvar på området. Det visade sig att någon klippt stängslet under natten och fraktat bort liften.
När LindeNytt var i kontakt med företaget i förmiddags fanns inget större hopp om att få se skyliften igen.
– Den är troligtvis redan långt borta, kommenterade Per Eriksson då.
Ingen blev dock gladare än han när det visade sig att den inte hade kommit längre än till Järnboås i grannkommunen Nora.
– Den stod vid affären i Järnboås och det enda som är trasigt är låset, så vi är väldigt glada och tacksamma, säger Per.
Enligt polisuppgift var det via polisens efterlysning i sociala medier som gjorde att en person i Järnboås blev uppmärksam på den skylift som plötsligt dök upp i byn.
Vid 13-tiden hade polisen ingen misstänkt för stölden.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.