INSÄNDARE/DEBATT: I morgon (läs idag) är dagen ett beslut ska fattas gällande två byskolor i kommunen. Anledningen till varför har hela tiden varierat, man pratar om sparkrav, kvalité och trygghet för barnen. Att kunna se dem i ögonen om tio år och säga att vi gjorde allt vi kunde. Trots dessa anledningar kan inte raka svar ges. Ingen presentation på hur mycket som sparas, att kvalitén är sämre eller barnen otrygga. Vi har politiker som ärligt går ut i tidningen och berättar att de inte har tillräcklig kunskap om ämnet men ändå en åsikt, en röst.
Men barnens röst, vart finns den i ekvationen?
Barn har, precis som vem som helst en röst och en rättighet att uttrycka sin åsikt. Detta enligt barnkonventionen, en konvention av FN som enligt kommunens årsredovisning 2017 ska genomsyra kommunens alla verksamheter. När frågan ställdes till Linda Svahn(S) på mötet i Ramshyttans skola, hur man tänkt uppfylla barnkonventionen utan en barn- konsekvensanalys gavs svaret att barn är konservativa. Frågar du dem om de tycker om och trivs i sin skola så kommer de svara ja eftersom de inte vet något annat. Men frågan har inte ställts, den synpunkt som synts i media ifrån barnen är det drabbade föräldrar och andra inblandade för fram. Tas inte barnens perspektiv in i detta beslut följs inte barnkonventionen, och detta gäller alla barn även om vi inte får diskutera enskilda fall….
Hur kommer det sig att vuxna politiker, som själva uttryckt sig inte ha fullständig kunskap i området, kan med säkerhet säga att denna lösning är det bästa för de flesta? Hur kan man med extremt underlag, med felaktig enkel information, lägga grunden för ett beslut som påverkar andra än sig själv? Självklart ska beslutet fattas på fakta och inte känslor, men här finns även något mer att ta hänsyn till. Barnkonventionen nämner även att alla åtgärder, som rör barn sätta barnets bästa i främsta rummet. Och är verkligen den befintliga faktan tillräcklig för att göra detta? Har man gjort ordentliga efterforskningar så att beslutsfattare och föräldrar kan stå där om tio år, se dem i ögonen och säga att vi gav dem bästa möjliga förutsättningar?
Maria Larsson
Undersköterska, Lindesbergs Kommun
Boende i Ramsberg
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.