SMHI snövarnar – kommunen förbereder sig på det värsta
Den senaste väderprognosen från SMHI varnar för kraftigt snöfall i Lindesbergs kommun i början av nästa vecka. Enligt prognosen kan det falla upp till 30 centimeter snö på måndag och tisdag, vilket kan komma att orsaka stora störningar i trafiken.
– Det ser ut att kunna bli ganska besvärligt, så vi är lite på tå om det skulle bli så mycket snö som prognosen varnar för, säger Mikael Dahlin enhetschef för Gata/Trafik.
Kommunen förbereder sig just nu för att hantera snöovädret genom att bland annat ta bort snöhögarna efter det senaste snöfallet, högar som ligger tokigt till kring gator och torg. Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik, förklarar att de har kontroll på läget och att alla entreprenörer är beredda att agera om snön faller i den mängd som förväntas.
Foto: Fredrik Norman
– För tillfället vi har läget under kontroll, just nu försöker städa undan och förbereda för nästa snöfall. Det ser ut att kunna bli ganska besvärligt under måndagen, så vi är lite på tå om det skulle bli så mycket snö som prognosen varnar för. Alla våra entreprenörer står beredda att ge sig ut direkt i sådana fall – så det är inga konstigheter, vi känner oss väl förberedda, säger Mikael Dahlin enhetschef för Gata/Trafik.
Som fastighetsägare och privatperson finns det vissa saker som man kan tänka på för att underlätta arbetet med snöröjningen.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
– Man kan tänka lite extra på hur man parkerar sin bil. För en liten stund sedan stötte en av våra entreprenörer på problem då det stod en bil dubbelparkerad. Det var smalt och bilar på båda sidorna av vägen, så han kom tyvärr inte fram med sitt fordon. Man kan till exempel försöka att få in bilen på sin tomt om det går och det gäller även för soptunnor. Självklart behöver man ställa ut dessa vid tömning, men man kan tänka på att få in dem så snabbt som möjligt igen. Det är tråkigt om arbetet blir förskjutet på grund av framkomligheten, avslutar Mikael.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Axelsson (S) och Roseel Siewertsdotter (SD) klippte bandet. Foto: Camilla Lagerman
Efter flera års dvala är dagvården för personer med kognitiv svikt tillbaka, till anhörigas stora glädje. Under måndagseftermiddagen invigdes den nya demensdagvården under festliga former, i Lindens gamla lokaler.
– Äntligen säger vi i Bergslagens demensförening, äntligen får våra anhöriga en paus i det dygnet-runt-arbete och ansvar som de har och kanske har haft i flera år, säger Christina Pettersson, ordförande i Bergslagens demensförening.
Härlig stämning och ljuva toner fyllde Lindeskolans aula under söndagen när manskören Harmoni repeterade inför årets spektakulära Caprice, som i år firar 40 år. Med endast tre veckor kvar till jubileumskonserten var alla delar på plats för första gången – inklusive bandet och dansarna – vilket gav en tydlig känsla av att det snart bär iväg. Som vanligt är det mesta av showen hemligt, men Roland kan ändå avslöja att det kommer att bjudas på något extra just i år.
– Eftersom vi firar jubileum kommer det att bjudas på en del överraskningar, det kan jag avslöja, säger Roland Hellsing, manskören Harmoni.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Ett gäng glada förskoleklassare samt fritidspedagog Shafeek Khalil poserar med flera av deras finurliga holkar. Finalholken befinner sig just nu hos juryn på annan ort. Foto: Löa Skola
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet SITURE samman. Hösten 2022 påbörjade de sin resa tillsammans och i januari i år vann de distriktsfinalen i musiktävlingen Livekarusellen. Nu på fredag släpper de sin debutsingel ”This Clarity” – en låt som bandet beskriver som fartfylld, melodisk och formad med inspiration från band som At The Gates.
– Det är egentligen svårt att sätta en titel på musiken vi spelar, men man skulle kunna säga att det är melodisk heavy metal, säger trummisen Lukas Hammarström och basisten Johannes Bergman.
En till sjukhus efter singelolycka i Vedevåg
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
- Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande ...
TV: Se Saras film på lodjuret
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
- Jag hade ...