Från att ha varit en relativt okänd snickare från Vedevåg har Leif Svensson lyckats nästla sig in i så gott som vartenda svenskt hem genom sin medverkan i tittarsuccén Expedition: Robinson. Miljontals tittare följer programmet varje vecka för att se hur de tävlande uthärdar vardagen på den öde ön. En av favoriterna är Leif Svensson. Men konkurrensen är stenhård.
Tillbaka på fastlandet, i den nordiska kylan, följer Leif Svensson varje program av Expedition: Robinson tillsammans med sin sambo. –Vi som medverkar i tävlingen har inte fått se det färdiga programmet i förväg, så man är ju ganska nyfiken på att se hur mycket de valt att visa, berättar Leif. Trots uppståndelsen kring Robinson har inte livet i Vedevåg förändrats mycket för den 31-årige snickaren. –Jag är fortfarande mig själv och omgivningen är densamma. Visst händer det att folk frågar mig saker om programmet, men det är inte så ofta. Den enda skillnaden från förr är att tidningsjournalister hör av sig ganska ofta numera, berättar han.
I början av programmet framstod Leif som något tillbakadragen, nästan lite blyg. Kanske är det just den egenskapen tillsammans med sin kreativitet och engagemang som gjort honom så omtyckt av tittarna. Med tiden har alltmer kameratid och uppmärksamhet riktats mot Vedevågaren. Och tittarna, gammal som ung, hejar friskt på Leif visar undersökningar som gjorts. Senast kunde tittarna se honom göra stora framsteg i tävlingarna. –Jag vet faktiskt inte vad som gjort att så många har mig som favorit. Kanske är det för att jag är mig själv och inget annat. Det känns ändå väldigt bra att vara så omtyckt av tittarna som jag tycks vara.
Om kändisskapet
Även om folket hemma i Vedevåg inte ställer några närgångna och personliga frågor till Robinson-Leif, så ligger alltid kändisskapet nära tillhands. De flesta som medverkat i programmet tidigare har mer eller mindre blivit något av rikskändisar. Men Leif tar dagen som den kommer. –Den dagen den sorgen…eller den lyckan, kanske jag ska säga. Nej, allvarligt talat så har jag inte tänkt så mycket på det där. Samtidigt visste jag redan innan jag åkte till ön att man skulle bli lite igenkänd och omskriven i media. Men den tid man har i rampljuset är nog ganska kort ändå, säger Leif. Redan nu händer det att diverse intressenter hör av sig till honom för att få honom att ställa upp i olika jippon etc. –Det ringde någon pub i Kalmar för ett tag sedan och frågade om jag ville vara med i en Robinson-kväll som anordnades där. Men jag avböjde vänligt men bestämt.
På Robinson-ön
Tiden på Robinson-ön var både si och så, menar Leif Svensson. Även om han inte kan kommentera vissa detaljer, så berättar han att tiden på ön stundtals var väldigt rolig – och väldigt krävande. –Man kan jämföra det med att göra lumpen. Det är nästan samma sak. Vissa stunder är det inte roligt alls och det känns tungt, medan det nästa stund kan vara väligt roligt. Det man kommer ihåg mest är just de roliga upplevelserna man har fått vara med om, förklarar Leif. Besök Expedition: Robinson på nätet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.