Från att ha varit en relativt okänd snickare från Vedevåg har Leif Svensson lyckats nästla sig in i så gott som vartenda svenskt hem genom sin medverkan i tittarsuccén Expedition: Robinson. Miljontals tittare följer programmet varje vecka för att se hur de tävlande uthärdar vardagen på den öde ön. En av favoriterna är Leif Svensson. Men konkurrensen är stenhård.
Tillbaka på fastlandet, i den nordiska kylan, följer Leif Svensson varje program av Expedition: Robinson tillsammans med sin sambo. –Vi som medverkar i tävlingen har inte fått se det färdiga programmet i förväg, så man är ju ganska nyfiken på att se hur mycket de valt att visa, berättar Leif. Trots uppståndelsen kring Robinson har inte livet i Vedevåg förändrats mycket för den 31-årige snickaren. –Jag är fortfarande mig själv och omgivningen är densamma. Visst händer det att folk frågar mig saker om programmet, men det är inte så ofta. Den enda skillnaden från förr är att tidningsjournalister hör av sig ganska ofta numera, berättar han.
I början av programmet framstod Leif som något tillbakadragen, nästan lite blyg. Kanske är det just den egenskapen tillsammans med sin kreativitet och engagemang som gjort honom så omtyckt av tittarna. Med tiden har alltmer kameratid och uppmärksamhet riktats mot Vedevågaren. Och tittarna, gammal som ung, hejar friskt på Leif visar undersökningar som gjorts. Senast kunde tittarna se honom göra stora framsteg i tävlingarna. –Jag vet faktiskt inte vad som gjort att så många har mig som favorit. Kanske är det för att jag är mig själv och inget annat. Det känns ändå väldigt bra att vara så omtyckt av tittarna som jag tycks vara.
Om kändisskapet
Även om folket hemma i Vedevåg inte ställer några närgångna och personliga frågor till Robinson-Leif, så ligger alltid kändisskapet nära tillhands. De flesta som medverkat i programmet tidigare har mer eller mindre blivit något av rikskändisar. Men Leif tar dagen som den kommer. –Den dagen den sorgen…eller den lyckan, kanske jag ska säga. Nej, allvarligt talat så har jag inte tänkt så mycket på det där. Samtidigt visste jag redan innan jag åkte till ön att man skulle bli lite igenkänd och omskriven i media. Men den tid man har i rampljuset är nog ganska kort ändå, säger Leif. Redan nu händer det att diverse intressenter hör av sig till honom för att få honom att ställa upp i olika jippon etc. –Det ringde någon pub i Kalmar för ett tag sedan och frågade om jag ville vara med i en Robinson-kväll som anordnades där. Men jag avböjde vänligt men bestämt.
På Robinson-ön
Tiden på Robinson-ön var både si och så, menar Leif Svensson. Även om han inte kan kommentera vissa detaljer, så berättar han att tiden på ön stundtals var väldigt rolig – och väldigt krävande. –Man kan jämföra det med att göra lumpen. Det är nästan samma sak. Vissa stunder är det inte roligt alls och det känns tungt, medan det nästa stund kan vara väligt roligt. Det man kommer ihåg mest är just de roliga upplevelserna man har fått vara med om, förklarar Leif. Besök Expedition: Robinson på nätet
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.