Från att ha varit en relativt okänd snickare från Vedevåg har Leif Svensson lyckats nästla sig in i så gott som vartenda svenskt hem genom sin medverkan i tittarsuccén Expedition: Robinson. Miljontals tittare följer programmet varje vecka för att se hur de tävlande uthärdar vardagen på den öde ön. En av favoriterna är Leif Svensson. Men konkurrensen är stenhård.
Tillbaka på fastlandet, i den nordiska kylan, följer Leif Svensson varje program av Expedition: Robinson tillsammans med sin sambo. –Vi som medverkar i tävlingen har inte fått se det färdiga programmet i förväg, så man är ju ganska nyfiken på att se hur mycket de valt att visa, berättar Leif. Trots uppståndelsen kring Robinson har inte livet i Vedevåg förändrats mycket för den 31-årige snickaren. –Jag är fortfarande mig själv och omgivningen är densamma. Visst händer det att folk frågar mig saker om programmet, men det är inte så ofta. Den enda skillnaden från förr är att tidningsjournalister hör av sig ganska ofta numera, berättar han.
I början av programmet framstod Leif som något tillbakadragen, nästan lite blyg. Kanske är det just den egenskapen tillsammans med sin kreativitet och engagemang som gjort honom så omtyckt av tittarna. Med tiden har alltmer kameratid och uppmärksamhet riktats mot Vedevågaren. Och tittarna, gammal som ung, hejar friskt på Leif visar undersökningar som gjorts. Senast kunde tittarna se honom göra stora framsteg i tävlingarna. –Jag vet faktiskt inte vad som gjort att så många har mig som favorit. Kanske är det för att jag är mig själv och inget annat. Det känns ändå väldigt bra att vara så omtyckt av tittarna som jag tycks vara.
Om kändisskapet
Även om folket hemma i Vedevåg inte ställer några närgångna och personliga frågor till Robinson-Leif, så ligger alltid kändisskapet nära tillhands. De flesta som medverkat i programmet tidigare har mer eller mindre blivit något av rikskändisar. Men Leif tar dagen som den kommer. –Den dagen den sorgen…eller den lyckan, kanske jag ska säga. Nej, allvarligt talat så har jag inte tänkt så mycket på det där. Samtidigt visste jag redan innan jag åkte till ön att man skulle bli lite igenkänd och omskriven i media. Men den tid man har i rampljuset är nog ganska kort ändå, säger Leif. Redan nu händer det att diverse intressenter hör av sig till honom för att få honom att ställa upp i olika jippon etc. –Det ringde någon pub i Kalmar för ett tag sedan och frågade om jag ville vara med i en Robinson-kväll som anordnades där. Men jag avböjde vänligt men bestämt.
På Robinson-ön
Tiden på Robinson-ön var både si och så, menar Leif Svensson. Även om han inte kan kommentera vissa detaljer, så berättar han att tiden på ön stundtals var väldigt rolig – och väldigt krävande. –Man kan jämföra det med att göra lumpen. Det är nästan samma sak. Vissa stunder är det inte roligt alls och det känns tungt, medan det nästa stund kan vara väligt roligt. Det man kommer ihåg mest är just de roliga upplevelserna man har fått vara med om, förklarar Leif. Besök Expedition: Robinson på nätet
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.