Polisen misstänker att Shima Hosaini har blivit mördad och att hennes kropp har gömts någonstans i trakterna av Guldsmedshyttan. Trots intensiva spaningar i området har man inte funnit kroppen eller några tillhörigheter och nu börjar utredningen gå mot ett fryst läge.
Tidigare i veckan gick polisen ut med namn och bild på den unga kvinnan, som har varit anmäld försvunnen sedan 2 maj. Shima Hosaini, född -84, försvann från ett flyktingboende i Guldsmedshyttan tidigt på morgonen och anmäldes försvunnen av sin partner senare samma dag. När polisen undersökte bostaden upptäcktes detaljer som gjorde att man inte kunde utesluta brottshandling. Hennes partner blev snabbt huvudmisstänkt av polis och åklagare. Den 15:e maj lämnade kammaråklagare Lars Duberg in häktningsframställan men Örebro tingsrätt ansåg att man inte hade tillräckligt med bevis för att mannen tagit hennes liv, varför man valde att släppa honom.
I måndags valde polisen alltså att släppa på sekretessen. Kvinnans namn och bild överlämnades till media i hopp om att det skulle ge polisens utredare nya uppslag i form av tips från allmänheten.
-Men tyvärr har vi inte fått in några nya tips och det innebär att utredningen går mot ett läge där vi bara står och stampar, kommenterar Mats Nylén, polisens presstalesman och informationsansvarig.
Shima Hosaini hade visserligen inte vistats i Guldsmedshyttan särskilt länge men polisen hade ändå hopp om att någon skulle känna igen henne.
-Ja, för hon åkte ganska ofta med bussen mellan Guldsmedshyttan och Lindesberg för att uträtta vardagliga ärenden, påpekar Nylén.
Polisen är intresserad av alla upplysningar som kan tänkas ha med Shimas försvinnande att göra. Upphittade smycken, klädesplagg eller andra saker kan ge polisen hjälp att inrikta nya spaningar i ett område.
-Vi är väldigt tacksamma för alla tips vi kan få, säger Mats Nylén.
Tips lämnas via telefon 114 14
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.