Dennis Arkanius, ordförande i spelföreningen Lucky visar upp en specialbyggd modell till bordsspelet Warhammer. Foto: Jennie Einarsson

Spelföreningen välkomnar till ny lokal på Hillstreet

I dagarna flyttade spelföreningen Lucky till nya lokaler i den stora tegelbyggnaden på Hillstreet i Lindesberg där man nu har fått mer plats för sina medlemmar att kunna ställa upp de skrymmande spelborden.
– Det är väldigt roligt att kunna erbjuda våra medlemmar större utrymme nu när vi är så pass många som spelar, menar Dennis Arkanius, ordförande i spelföreningen Lucky.

Efter att coronapandemin lagt sig så har spelkulturen i Lindesberg åter börjat växa sig starkare. I spelföreningen Lucky har man fått en kraftig tillströmning av medlemmar den sista tiden och passande nog så har man även nu fått tillgång till en större lokal i Kultur och Musikhuset Hillstreet. Dennis Arkanius och Tom Ernestål är två av de drivande krafter i föreningen, de hoppas på att ännu fler ska fångas av intresset.

– Föreningen är en del av Studiefrämjandet och det var de som ordnade den här lokalen åt oss, de har alltid varit grymt hjälpsamma. Det är väldigt roligt att vi kan erbjuda våra medlemmar större utrymme nu när vi är så pass många som spelar, bara i Warhammergruppen så är vi 32 personer. På öppningsdagen var vi 10 personer och hade tre spelbord uppställda så vi fyllde hela lokalen här, det har varit svårt i den lilla lokalen vi hade tidigare, konstaterar de båda.

Albin Schoug, Jonatan Sjöberg och Philip Gevrie tillbringar eftermiddagen med att måla modeller till Warhammer. Foto: Jennie Einarsson

I och med att man flyttat till Hillstreet så kommer man också att göra ett försök att samarbeta med ungdomsgården som huserar i samma lokaler.

– Det finns ju en tendens att spelföreningar lockar folk som kanske har lite sociala svårigheter. Då det är annat folk som rör sig här så tror vi att det kan hjälpa till att skapa sociala färdigheter, Warhammer ser jag som ett verktyg för det. För ungdomar så är det en möjlighet att ha trevligt och roa sig på ett vettigt sätt, tillägger Dennis och menar att det är ett bättre alternativ än att vara ute och stöka på stan.

Jonathan Sjöberg visar hur han utan att darra på handen målar de allra minsta detaljerna med precision. Foto: Jennie Einarsson

Även om figurspelet Warhammer just nu är det absolut mest populära i spelföreningen vill man betona att det finns flera andra inriktningar hos Lucky.

– Vi har ju brädspel och flera olika rollspelsgrupper här också som spelar bland annat Coriolis, Ark och Mutant. Det finns även en fysisk grupp här nere som spelar Dungeons & Dragons, det rollspelet har fått ett väldigt uppsving i samband med att science fiction serien Stranger Things kom ut, där man har hämtat inspiration från spelet, förklarar Tom och tillägger:

– Förr hade vi aktiva som spelade Magic: The Gathering, det största samlarkortspelet som finns, det är vi väldigt öppna för att öppna upp igen. Tidigare fanns det också lajv i föreningen, och vi har flera idag som är intresserade av cosplay. Finns det någon som är lockad av det så är man välkommen hit, kanske kan vi köpa in symaskiner exempelvis. Vi har egentligen alla möjligheter här, så länge som det handlar om spelkultur.

I den nya lokalen på Hillstreet får spelborden plats utan problem. Foto: Jennie Einarsson

Dennis förklarar att en hobby som exempelvis Warhammer kan vara lite svårt att sätta sig in i om man inte har någon tidigare erfarenhet, men det är inget som man ska se som ett hinder, hos Lucky tar man hand om alla nya medlemmar på bästa sätt.

– Det kan nog kännas lite överväldigande så vi hjälper till med lite guidning när man kommer hit till oss. Vi visar exempelvis hur man bygger sin första box med gubbar, vi förklarar hur spelet går till och går igenom regler och allt sånt. Vi har även figurer som man kan få låna till en start.

Tom Ernestål har fullt fokus på spelbrädet. Foto: Jennie Einarsson

Att vara medlem i föreningen kostar 150 kronor om året, och för de som är nyfikna att testa på någon av aktiviteterna så är man alltid välkommen att göra ett besök och prova på innan man bestämmer sig.

– Vi har även sagt att om man har en vän som är med i föreningen så får man vara med och spela, vi är inte vinstdrivande på något sätt utan vi vill bara att så många som möjligt kan vara med. Vi kommer vi att ha öppet på onsdagar 16:30, alla som vill är välkomna till oss, avslutar Dennis.

Här kan du läsa mer om spelföreningen Lucky.

Publicerad 21 november 2022 klockan 13:41

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Äldreomsorgen är inget integrationsverktyg

INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.

18 augusti 2025 klockan 12:48 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man anhållen – misstänks ha misshandlat sin partner

En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

18 augusti 2025 klockan 10:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Hemlig gäst dök upp på Almgrens sjökonsert

Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin ...

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i ...

FotoFredag: Mitt möte med den ovanliga stäpphöken

Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute ...

Foto: Örebro läns museum

Slöjdfestivalen tillbaka i Siggebohyttans bergsmansmiljö

För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.

14 augusti 2025 klockan 14:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Engagerade medborgare – kontakta mig

INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.

14 augusti 2025 klockan 10:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Kristinavägen ska asfalteras – kvällar och nätter
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls...
14 augusti 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gå...
13 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här stängs vattnet av
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berö...
13 augusti 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan samlades i Lindeskolans aula för att ta del av en introduktion av programmet Lika Olikas Värdegrundsår. Foto: Jennie Einarsson

Lika Olika-metoden införs i Lindeskolor – skall stärka värdegrunden: ”Väldigt viktigt”

Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.

12 augusti 2025 klockan 09:17 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Förskolan blev en pizzeria. Foto: Camilla Lagerman

Nostalgiska minnen när personalen besökte sin gamla arbetsplats – som blivit pizzeria

I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.

11 augusti 2025 klockan 14:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kortfilm spelas in i Stripa – nu söker man statister till projektet

En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren ...

bildspel Linde Båtklubb inledde 30-årsdagen med samlad kortege

Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen...

FotoFredag: Lycka hos familjen Ormvråk

Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags ...

Fjolårets pristagare, Noah Deutschmann. Foto: Harmoni

Vem tycker du skall få årets kulturpris?

Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.

8 augusti 2025 klockan 13:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bil krockade med älg – orsakade stopp på R50

En viltolycka med älg har inträffat på riksväg 50 i höjd med Dalskogen utanför Lindesberg. Enligt ...

bildspel Fyrbent parad skänkte glädje i centrum

En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under ...

Lindesberg behöver ett nytt handslag

INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det ...

Fortsatt butiksdöd eller inte: Hur vill vi leva med och utveckla vårt centrum?

INSÄNDARE/DEBATT: Den 2 juli presenterades den årliga rankningen från ...

Nya sopbilar rullar in när kommunen anlitar ny avfallsentreprenör

Vid månadsskiftet augusti–september byter Lindesbergs kommun entreprenör för ...

Kön sträckte sig ända upp på Köpmangatan under tisdagsmorgonen. Foto: Camilla Lagerman

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade

På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.

5 augusti 2025 klockan 11:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Båtklubben firar 30 år – med kortege och fest: ”Fira med oss”
Lördag den 9 augusti arrangerar Linde Båtklubb det årliga eventet ”Båtens dag” – en dag då båtentusiaster samlas för den traditionella b...
4 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Gruvstrejken i Stripa väcks till liv 100 år senare – med hjälp av Spektakelteatern
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks mä...
1 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: På vandring längs ett dramatiskt vattendrag
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut p...
1 augusti 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-31

2025-07-31

2025-07-30

2025-07-30

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-28

2025-07-25

2025-07-25

2025-07-25

2025-07-24

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-08-19 07:45