Eventföretaget Batalj siktar på att genomföra skräckloppet ”Run for your lives” i Stråssa på lördag i nästa vecka. Som titeln proklamerar finns det en liten hake för den som vill genomföra det lite annorlunda terränglöpet. Utmed den fem kilometer långa banan är det nämligen mycket stor risk att springa in i famnen på zombies och det är game over, så att säga.
– Antingen så överlever man – eller så dör man, skrattar Gunnar Haneskog som är VD för företaget Batalj.
Batalj har sedan flera år arrangerat ”upplevelser” med zombietema i det gamla kulsinterverket beläget i Stråssa gruvområde. Anläggningens rikedom på klassiska skräckattribut var det som lockade Örebroföretaget att iscensätta sitt koncept i just Lindesbergs kommun.
Under åren har en lång rad zombies vinglat omkring där till många adrenalinsuktande deltagares stora förtjusning. När företaget nu laddar för en ny omgång av zombieupplevelser, så är det inte på samma sätt som tidigare då deltagaren hade en ärlig chans att undvika de ”levande döda” med vapen och tillhyggen. Nu är det bästa vapnet istället ett skarpt sinne och nerver i stålmundering. För det handlar inte om att springa snabbast, utan att springa smartast, understryker Batalj. Med andra ord kan en soffpotatis lyckas lika bra som en elittränad atlet. Eller?
– Man behöver inte vara vältränad eftersom det inte handlar om att vara en duktig löpare eller ha en fantastisk fysik. Det här loppet går i första hand ut på att ha riktigt kul och få en rejäl adrenalinrush, säger Gunnar Haneskog.
Skräckloppet som bär titeln ”Run for your lives” sträcker sig fem kilometer genom varierad terräng i gruvområdet. Vissa delsträckor är dragna genom byggnader också.
– Det är samma område som vi vanligtvis använder oss av vid övriga event, så det är allt från ”djungel” till ”öken”, påpekar Haneskog.
Företaget har tagit sikte på att ha mellan 200-300 deltagare. I skrivande stund har man ett 50-tal anmälda och nya anmälningar ramlar in för varje dag som går.
– Vi har varit lite dåliga på att marknadsföra just det här eventet, men vi tror ändå att det kan genomföras enligt planerna och att vi når det antal deltagare vi satt som mål vid vårt första ”Run for your lives”, säger Gunnar Haneskog.
Så vad har deltagarna att förvänta sig vid ”mållinjen” då? Ja, en välkommen frizon är kanske gott nog efter otaliga möten med misstänkta figurer ute i gruvterrängen… Och eftersom loppet är en upplevelse mer än en tävling, så utses ingen vinnare på klassiskt manér.
– Nej, antingen så överlever man – eller så dör man, säger Gunnar och skrattar högt.
– Tar man sig i mål ”levande” så är det äran att ha klarat sig som är belöningen, tillägger han.
Mer info om Run for your lives finns här
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.