Med endast en dag kvar till första advent var det idag dags för julmarknad i Torphyttan.
Egentillverkat och närproducerat stod i fokus när det såldes både kött, mjölk och hantverk i byn.
I vad som närmast kan beskrivas som strålande vårväder nalkades det idag julmarknad på Torphytte Gård.
Trots vädret utanför var julstämningen på topp inne på logen, där glada, lokala ”knallar” trängdes, som alla ville sälja sitt hantverk.
K-G Jonsson, som äger gården, hade fullt upp där han stod och sålde kött och korvar på löpande band.
– Fårfiolen är den som har sålt allra bäst idag, säger han i samma andetag som han säljer den sista som fanns.
Det har varit kommers ända sedan vi öppnade dörrarna imorse, skrattar han.
Lite längre in i logen står Malin Rohde med sin mamma Inger och säljer hemstickade raggsockor och egentillverkade smycken.
Malin, som i vanliga fall arbetar på Brotorpsskolan, har tillverkat smycken i flera år och testar nu att sälja sina alster på marknaden.
I den välbesökta glöggbaren står Annelie Lindén och Maria Jonsson beredda att servera alla fikasugna kunder. De berättar att det är tredje året Torphytte Gård anordnar sin julmarknad, och i år har man valt att slå ihop glöggbaren med fiket för att lösa logistiken bättre.
– I år har den vita glöggen sålt jättebra, men blåbärsglöggen med smak av ingefära är helt slut nu, säger Annelie glatt.
Framför granen har Conny Olsson från Göteborg slagit sig ner för en vilopaus.
Han är på genomresa, men har stannat till hos vänner och passade då på att besöka julmarknaden för första gången.
– Det är nog mer för damerna, för de är fortfarande ute och handlar här, säger han och skrattar.
Lite senare knackar han dock LindeNytts reporter på axeln och berättar att han minsann fyndat ett par sockor.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.