Stark upphämtning av Lindlöven

Med ett högt spel från gästande Borlänge så var det ingen lätt match som väntade Lindlöven på hemmaisen, trots ett inledande tvåmålsunderläge på hemmaisen så blev det tillslut en jämn och underhållande kamp om tre viktiga tabellpoäng.

Borlänge är ett lag som Lindlöven väl känner till, matcher mot dalalaget blir ofta hårdhänta men samtidigt med två jämna spel på isen som slutar med varierade resultat.

Under söndagen var inget undantag där Borlänge, trots inledande låga skottantal på mål, bjöd upp till en ny tuff kamp i Lindehov efter att förlorat på sin hemmais tidigare under säsongen med 1-2.

I den första perioden bjöds däremot inte Lindlöven på någon större framgång. Trots en hygglig inledning där man var snabba med skotten där Anton Toolanen redan efter den första minuten var nära att spela in matchens första mål, kunde Borlänge snabbt spela sig in i matchen och spelade efter fem minuter in sitt första mål som gav bortalaget en tidig ledning.

Med första målet inspelat fick bortalaget upp en ny energi och lyckades få iväg flera nya skott på mål, Lindlöven hade däremot det stora övertaget av resterande perioden där Alexander Kovalonok överraskande samtliga på isen genom att spela sig förbi bortaspelarna och bjöd på ett snabbt skott på mål.
Målvakten var med på noterna vilket gjorde att målet uteblev.

Med ökade skott från Lindlöven såg det något ljust ut för hemmalaget, problemen kom däremot med fem minuter kvar av periodens speltid där Lindlövens Alexander Kovalonok tilldelades en utvisning.
Med en man mindre i hemmalaget tog det bara några sekunder för dalalaget att spela in en utökad ledning som skrevs 0-2, en ledning som höll sig fram till periodens slut.

Trots ett inledande underläge fick även Lindlöven chans i powerplayspel innan periodens slut där skotten ökades markant, skottsiffrorna skrevs till 19 för hemmalaget medan det ledande Borlänge fick iväg 7 skott.

Foto: Hasse Persson

Efter en tuff start för Lindlöven kunde hemmalaget inledde man desto bättre i den andra perioden, redan efter periodens första minut fick Maxim Semjonov ett fritt läge mot Borlänges målvakt och kunde med hemmalagets första skott på mål i perioden reducera till 1-2.

Med närmare tolv minuter kvar av perioden fick även hemmamålvakten Lucas Jägbring visa upp sina skickligheter i målet, med två hemmaspelare utvisade stod Lindlöven i ett numerärt underläge som Borlänge tog vara på.

Första skottet från Borlänge i ett ”tre mot fem-spel” hamnade i stolpen för att direkt därefter ge bortalaget chansen framför målvakten, med två raka skott vid målet lyckades Jägbring rädda båda vilket höll siffrorna till 1-2.

Bara minuter efter det numerära underläget hittades hemmalaget åter som fulltaligt, med flera skott på mål med fem spelare på isen kunde Lindlövens Alexander Sunnefors kvittera matchen till 2-2 från ett snabbt spel från högerkanten.

Med en kvitterad poängställning var det två målhungriga lag som kom ut på isen för en tredje period, tempot på de båda spelen hade ökat enormt ner periodens första nedsläpp gjordes och detta ökades genom hela perioden.

Det var jämnt spel från båda lagen men med en stulen puck från hemmalagets Max Lalander så såg det ut som att hemmalaget skulle gå mot ledning, trots ett öppet läge mot målvakten missades skottet och ställningen höll sig oförändrad.

En ny chans kom för hemmalaget där Joakim Lilliehöök med halva perioden till övers gav en snabb passning till Anton Toolanen vid målområdet, Toolanen kunde i sin tur spela in ett mål som gav Lindlöven ledning i matchen med 3-2.

Ledningen var säkrad vilket pressade Borlänge till ökade skottantal på mål, bortalaget begärde även en time-out med mindre än två minuter kvar av matchtiden och bytte även ut målvakten mot en sjätte utespelare med 30 sekunder kvar.

Skotten ökade men målen uteslöts men med sex sekunder kvar hade Borlänge sin sista chans att dryga ut matchen till övertidsspel, med ett nedsläpp i hemmalagets zon kom ett snabbt skott från bortalaget som räddades där Lindlöven var snabba på att sno åt sig pucken och skjutsa bort denna från hemmamålet.

Resultat Lindlöven-Borlänge
Slutresultat: 3-2 (0-2, 2-0, 1-0)
Publik: –

Målgörare:
1-2 Maxim Semjonov (Jesper Broeng)
2-2 Alexander Sunnefors (Christoffer Anrén, Carl Sjöberg)
3-2 Anton Toolanen (Joakim Lilliehöök)

Läget i tabellen: Med tre nya poäng till tabellen så passerar Lindlöven dalalaget i tabellen och placerar sig nu som trea med 29 poäng, steget upp till andraplatsen är bara med en poängs skillnad medan ledande Dalen har gått undan rejält med 37 poäng.
Surahammar placeras ännu tabelljumbo med 8 poäng men är bara poängen efter Linden.

Nästa match: Onsdag 25:e november vs HC Dalen i Smedjehov med nedsläpp kl. 19.00

Publicerad 22 november 2020 klockan 19:05

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – ...

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra


Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ...
25 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-28 23:28