Ett hundratal demonstranter samlades under morgonen utanför kommunhuset. Foto: Camilla Lagerman
Starka känslor när hundratalet undersköterskor demonstrerade
Frustrationen, oron och ilskan bland de berörda undersköterskorna var högst påtaglig under torsdagsmorgonen, när de samlades utanför kommunhuset i Lindesberg för att visa sitt missnöje mot socialnämndens omstridda beslut att ändra arbetstiderna för nattpersonalen.
– När ska vi få återhämta oss? frågade en kvinna uppgivet i folkmassan och möttes av applåder.
Trots det kylslagna vädret samlades ett hundratal personer utanför kommunhuset i Lindesberg under morgonen för att demonstrera mot socialnämndens hårt kritiserade beslut att införa kortare nattpass för undersköterskor, som sedan måste arbeta in resterande timmar på andra skift.
Carina Rehn var på plats för att visa sitt missnöje. Foto: Camilla Lagerman
”Rör inte våra nätter!” skanderade folkmassan utanför kommunhuset medan man höjde sina plakat i luften.
– Det här drabbar så många fler än bara oss, det drabbar även dagpersonalens barn, barnomsorgen, de boende och alla de här gruppernas anhöriga. Det går i flera led, säger Carina Rehn utanför entrén till kommunhuset.
– Socialnämnden har sammanträde varje torsdag och vi kommer stå här med våra plakat varje vecka för att påminna dem om att vi inte har glömt. Vi ger oss inte! sade en kvinna som önskar vara anonym.
– Om man är ensamstående med små barn och jobbar som undersköterska, hur ska man då göra? Ska man behöva säga upp sig för att få ihop vardagen? sade en annan.
Elin Axelsson och Mathz Eriksson mötte demonstranterna. Foto: Camilla Lagerman
Strax innan klockan 09.00 kom socialnämndens ordförande Mathz Eriksson tillsammans med vice ordförande Elin Axelsson ut för att möta folkmassan, men några direkta svar kunde man fortfarande inte ge den frustrerade personalen.
– Varför lyssnar ni inte på oss? Varför kunde ni inte frågat oss innan? Ni bara kör över oss! ropade en upprörd kvinna.
– Ni har fattat två beslut som rent matematiskt inte går ihop, och ni kan inte förklara det? frågade en annan och riktade blicken mot Mathz Eriksson
– Vi har bara beslutat själva ramarna, sedan är det förvaltningen som ska räkna på det, svarade Eriksson
– Vi kan ju räkna själva, och till och med vi kan ju se att det inte går ihop! replikerade en upprörd åhörare
– Vi hör vad ni säger, och vi tar det med oss, sade Elin Axelsson.
Många frågor hos den frustrerade personalen, men få svar. Foto: Camilla Lagerman
– Som vi förklarade på mötet på Lindeskolan så är vi ju fortfarande bara i fas 1, den här resan har ju bara börjat och den kommer att ta tid, sade Eriksson och möttes av irriterade rop från demonstranterna.
”Avgå, avgå!” skanderade den upprörda folkmassan innan Eriksson och Axelsson återvände in för att hålla sitt nämndmöte.
– Det här är sjukt! Det är många som har börjat se sig om efter andra jobb nu, och kommunen kommer nog tyvärr att tappa många duktiga undersköterskor, sade en kvinna innan hon lämnade platsen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...