Ett stort familjärt musikkalas kommer att sätta Lindesberg Arena i gungning i december. Artisterna Ola, Timoteij, Playtones, Erica Sjöström (Drifters), Talangvinnaren Jill Svensson och Stefan Ljungqvist är klara för konserten. Arrangören berättar att Linde blev intressant tack vare den nya arenan.-Det är alltid extra intressant med nya arenor och därför åkte vi upp till Lindesberg och tittade på anläggningen – och beslutade oss för att köra där, säger Kristian Wejshag.
Kristian Wejshag driver ett stort musikgymnasium hemma i Skara men finner ändå tid att driva sitt Music Center Skara AB, skriva låtar till svenska artister och vara manager åt tjejerna i Timoteij med mera. Och nu toppar han arbetsdagen med en julkonsert som skall sättas upp på en rad orter i södra och mellersta Sverige.
-Det hela började för ett år sedan. Jag ville arrangera en stor julkonsert som skulle skilja sig helt från traditionella koncept. Traditionellt riktas ju julkonserter enbart till en vuxen publik. Jag ville få med hela familjen i min idé, något för barn och ungdomar, tonåringar, vuxna och pensionärer. Den samling artister jag har fått ihop känns som en tillräcklig bredd för att vi skall nå målet, säger Kristian.
Julkonserten har fått namnet ”Familjens Julkalas” och Lindesberg blir den sista anhalten under turnén.
-Styrkan i Lindesberg, som jag ser det, är just att en helt ny arena står där. Det är alltid extra hett att köra på sådana arenor. Sedan tror jag att konceptet fungerar bättre på mindre orter, därför är Linde bättre för oss än exempelvis Örebro – som vi valde bort, säger Kristian.
Med anledning av att han är mycket engagerad i musikbranschen och samtidigt råkar bo i Skara, så vore det ett regelbrott att inte ställa den självklara frågan:
Hur mycket är Bert inblandad?
-Vi är goda vänner och umgås ibland, men vi gör inga affärer ihop, säger Kristian med glad ton.
Fotnot: Kristian skrev texten till bidraget ”I did it for love” i Melodifestivalen 2010, som framfördes av Jessica Andersson.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.