Årets cruising blev en mycket stökig tillställning, sett från polisens perspektiv. Det konstaterar närpolisen i Lindesberg på måndagsmorgonen. Hela nio fall av misshandel samt en del andra relaterade brott summerar årets cruising.
Flera ”vapen” förekom på gatorna när årets cruising lockade ut allehanda människor i centrum. Ett slagträ i lättmetall samt en kniv beslagtogs. Dessutom har uppgifter om att en person haft pepparspray på sig kommit till polisens kännedom.
Pepparsprayen skall ha använts för att misshandla en person, enligt uppgift.
-Det förekom ett bråk bakom brandstationen där tre personer slogs ner av ett gäng på ca 15-20 killar. En av de tre misshandlade uppgav att han sprayades i ansiktet med pepparspray. Dessutom både slogs och sparkades de ner av det här gänget, uppger polisen.
Två av de misshandlade tog sig bort därifrån och fick hjälp av en polispatrull som passerade. Ingen av dem skadades allvarligt, men fick en hel del skador på kroppen.
-Blånader, en utslagen tand, sårskador med mera. Men ingen skadades dessbättre allvarligt, även om tandskador kan ses som något allvarligare än t ex en lätt sårskada, konstaterar polisen.
Lördagen i övrigt
Kl 18:30: En 60-årig kvinna blir slagen i sin egen trädgård av en kvinna som satt sig där och kissat. En bekant till den misstänkte hjälper till att förnedra 60-åringen genom att hälla en öl över henne. Båda färdades i en mintgrön Chevrolet med vita ränder på.
Kl 23:40: En person skallas i ansiktet av en okänd gärningsman. Gärningsmannen blir i sin tur omkullknuffad av en annan person och bråket upphör.
Kl 23:45: En 18-årig kille, hemmahörande i Odensbacken, slås ner av en person hemmahörande i Lindesberg. 18-åringen hade försökt att avstyra ett bråk på platsen.
Kl 02:20: En 26-årig Lindesbergare blir nerslagen vid Lindehov. Den misstänkte är identifierad som en jämngammal man från Lindesberg. Vittnen finns till misshandeln.
Tidsangivelse saknas: Två personer misshandlas efter att bråk uppstått i bilköerna i Bergslagsbacken. De misshandlade är hemmahörande i Värmland.
Tidsangivelse saknas: En blodig man beväpnad med ett slagträ i lättmetall grips av polisen vid Statoil. Den misstänkte är hemmahörande i Karlskoga och kriminellt belastad. Det är ännu okänt om han slagit någon med tillhygget eller om blodet på honom är hans eget.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.