INSÄNDARE/DEBATT: Vi ska ha en fortsatt högkvalitativ akutsjukvård i Örebro, Lindesberg och Karlskoga. Sverige och Region Örebro län bedriver vård i världsklass.
Samtidigt har införandet av länskliniker och ledningsstruktur inte fungerat fullt ut. Inom begreppet ”akutsjukvård” finns medicin, kirurgi, ortopedi, intensivvård, operation, ambulans och akutmottagning, inklusive jourverksamhet 24/7/365. Det är en bassjukvård som ska finnas på alla tre sjukhusen. Självklart är det bekymmersamt när vi har svårigheter med bemanningen och just därför ser vi socialdemokrater till – som så många gånger förut – att verksamheten justeras och att strukturen för bl a ledning ses över. Det här är bassjukvård som vi vill och kan upprätthålla just för att vi har ett sjukhus på tre ben och en sjukvård som är skattefinansierad av oss alla.
Den högspecialiserade vården, en liten del av sjukvården, finns på regional och nationell nivå för att klara ekonomi och kompetensförsörjning. Men bassjukvården, däribland akutsjukvården, som rör det stora flertalet, ska vi klara lokalt och i samverkan mellan våra tre sjukhus.
Problemet på Lindesbergs och Karlskoga lasarett är otydlighet och avstånd i organisationen enligt personal jag talat med. Det måste finnas tydliga mandat och närvarande ledning där medarbetare och chefer är trygga i sina befogenheter och vet vilka resurser man har. Hur detta exakt ska se ut är inte min uppgift som politiker att beskriva men att det ska fungera är politikens ansvar. Sjukhusledningen vet om och har uppdraget att få det att fungera bra. Organisationen behöver tydligt och nära ledarskap som gör att personalen vågar fortsätta och utveckla ”sin” verksamhet. Är distansen för stor blir man ängslig. Trygga medarbetare är öppna, frågvisa, nyfikna och utvecklingsinriktade och det inbjuder till både långvarigt engagemang och att attrahera nya medarbetare.
Den andan har gjort både Karlskoga och Lindesberg till framstående och attraktiva sjukhus. Den andan uppmuntrar vi Socialdemokrater. Nyrustade och utbyggda lokaler i Karlskoga och Lindesberg behöver bra förutsättningar för en rekrytering och arbetsmiljö som fortsätter att leverera sjukvård i toppklass. Och naturligtvis kan då, parallellt med specialiseringar och länskliniker, gamla och sköra få en insats på plats, t ex. vid fraktur på lårbenshalsen. Jag litar på professionens bedömning om var och när en patient kan få bästa hjälpen. En trygg och fungerande arbetsorganisation kommer att klara det.
Sjukvården i Sverige och i världen gör ständigt nya landvinningar. Det är människans signum, att vi utvecklar och förbättrar. Det är vår plikt som politiker att se till att den bästa vården erbjuds. Dina förväntningar på bästa omhändertagande ska vi försöka möta. Och ur kritik och dialog föds ständiga förbättringar. Vi Socialdemokrater i Örebro län fortsätter att lyssna, reflektera och agera för en högkvalitativ och likvärdig sjukvård för alla, oavsett var man bor. Det borde stå klart för alla vid det här laget att vi värnar länets tre akutsjukhus.
Bengt Storbacka, Regionpolitiker (s)
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.