Från och med torsdag 16 juni kan färden per båt upplevas något hindrad i höjd med Gröna bron/Tivoliplanen. Foto: Fredrik Norman
Störningar att vänta i sommar för båttrafiken
Under flera veckors tid kommer båttrafiken att uppleva trafikstörningar i höjd med Gröna bron. Detta meddelar det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder, LIBO, idag.
– Arbetet med de nya båtbryggorna kommer dessvärre att innebära vissa störningar och det med start i morgon, berättar Arne Larsson, projektledare på LIBO/FALAB.
Här skall den nya båthamnen byggas. Foto: Fredrik Norman
I morgon, torsdag, kommer arbetet med de nya båtplatserna vid Gröna bron och Tivoliplanen att inledas. Det första momentet handlar om att slå ned alla pålar som de nya bryggorna skall vila på.
– Man kommer börja rigga upp för pålningen i morgon och redan då kan alltså störningar i båttrafiken upplevas på den här sträckan av Bottenån, säger Arne Larsson.
Arbetet beräknas pågå fram till vecka 28 och under den här perioden är det ett arbetsmoment som kommer kräva att all båttrafik upphör tillfälligt på arbetsområdet.
– På torsdagen, vecka 26, kommer man att börja lyfta i bryggorna och det här momentet innebär att man kommer att behöva stänga sträckan för all båttrafik medan arbetet pågår, berättar Arne Larsson.
Ritning. Klicka för större bild.
Den nya ”båthamnen” kommer att ha plats för totalt 50 båtar när det är färdigt. 20 av dessa är reserverade för hyresgäster i de nya bostadshusen Ålkilsbacken. De nya bryggorna är gjorda av betong och kommer att vara en permanent installation till skillnad mot tidigare lösning med flytbryggor i sektioner.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ett gäng glada förskoleklassare samt fritidspedagog Shafeek Khalil poserar med flera av deras finurliga holkar. Finalholken befinner sig just nu hos juryn på annan ort. Foto: Löa Skola
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!
Uthus i lågor utanför Linde: ”Får brinna ner”
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat...