Peder Dam, Henrik Björkman och lilla Lovis visar upp en av de 3 broar man byggt längs den nya MTB-leden. Foto: Jennie Einarsson

Stort intresse för nya cykelleder i trollskogarna

Genom djupa trolska skogar, på rullstensåsar, längs sjöar och gamla gruvhål går den helt nya cykelleden som bjuder på ett riktigt äventyr för alla mountainbike-entusiaster. Den 1 juni bjuder nu arrangörerna in till ledens första MTB-lopp – ”Ramträffen” i Ramsberg – som lockar cyklister från hela Sverige.
– Den nya sträckan blev precis helt färdigställd och de första cyklisterna som testade den under veckan som gick gav den väldigt bra betyg, berättar banbyggarna Henrik Björkman och Peder Dam. 

Från navet vid Ölsjöbadet i Ramsberg utgår ett antal MTB-leder som byggts upp med ideella krafter och sponsorer de senaste åren. Allt började när hemvändarna Henrik Björkman och Erik Lagerman från Ramsberg bestämde sig för att anlägga en bana på egen hand.

– Vi har utvecklat de här mountainbike-lederna lite i taget under flera år. Jag och min kompis Erik flyttade hem till Ramsberg ungefär samtidigt för omkring nio år sedan. Vi hade då upptäckt cykling på varsitt håll och började snacka ihop oss om att bygga upp lederna, det var då vår resa började kan man säga, berättar Henrik Björkman och fortsätter:

– I början gjorde jag och Erik mycket av arbetet själva, men med åren har fler engagerat sig och hjälpt till. Nu är vi ett större gäng som tillsammans lagt ned mycket tid på att utveckla lederna. Vi har fyra leder: en svart led på 3,1 mil, två röda leder på 15 km vardera, och en enklare blå led på 6 km. Alla leder utgår från Ölsjöbadet, som fungerar som navet för lederna i området.

Över sankmark har man med ideell kraft och sponsorer byggt broar som ger den nya MTB-leden ett lyft. Foto: Jennie Einarsson

För tre år sedan blev lederna i Ramsberg officiella och publicerades på Bergslagen Cycling, ett samarbete mellan Örebro läns kommuner och föreningar och Region Örebro län som listar alla typer av cykelleder i Örebro län med omnejd.

– Första säsongen som var för två somrar sedan så kom flera hundra hit och testade våra leder. Det var bilar med cyklar på taket som kom till Ölsjöbadet varje dag under sommaren, vilket är jätteroligt, berättar Henrik entusiastikt.

Snart därpå kom en förfrågan från Apotea, vilka äger ett större skogsområde genom företaget Skog i Ramsberg.

– De undrade om vi ville göra någonting på deras mark och då hittade vi den här nya sträckningen. Vi insåg att vi skulle behöva bygga broar då vissa partier är sankmark och då har de varit vänliga att sponsra oss med hela 130 000 kronor för att få till det, berättar Henrik.

Nyligen blev man klara med den nya 30 km långa leden ”Sju Stigar” genom den djupa trolska skogen i Ramsberg. Banan sträcker sig över kuperad terräng med vackra scener; längst rullstensåsar, över Trollberget, längst Sandån och på häftiga broar över raviner.

– Det blev en jättefin sträcka med ganska spektakulära installationer mitt ute i skogen. Den blev precis helt färdigställd och de första cyklisterna som testade den under veckan som gick gav den väldigt bra betyg, så vi känner oss väldigt stolta över vad vi har åstadkommit, säger Peder Dam och tillägger att det aldrig hade varit möjligt utan markägare och bybor som engagerat sig i projektet.

I de djupa skogarna i Ramsberg sträcker sig leden över kuperad terräng. Foto: Jennie Einarsson

Lördag den 1 juni är det dags att testa den nya banan till max, då vankas det nämligen premiär för det nya MTB-loppet ”Ramträffen” – ett motionslopp för både stora och små. Utöver den nya 30 km svarta leden kommer man även att använda sig av en mindre led på 15 km som passar de som vill köra en enklare variant av loppet.

– Det finns en halv sträcka man kan cykla som är 15 km, den kan man i princip köra från tio års ålder men jag skulle nog rekommendera i sådana fall att man gör det med någon vuxen. Är man 11-12 år och har lite cykelvana så kan man absolut fixa den utan problem. Vill man däremot köra det stora loppet så är det nog bra om man är 14-15 år, uppskattar Henrik.

I prispotten finns fina vinster från flera sponsorer som kommer lottas ut bland de som deltar. Allt från skruvdragare till knivslipar och cykelhjälmar.

– Vi har fått jättefina priser som vi kommer att lotta ut. Det gör vi eftersom att det inte är en tävling utan ett motionslopp, förklarar Henrik och tillägger att man ändå kommer att få en personlig tid när man går i mål, dock kommer man inte göra någon resultatlista.

I samband med loppet kommer man även att ha ”cykelkul” för barn på cykelbanan vid Ölsjöbadet med en tidigare tävlingshoppare på dirtcykel vid namn Ludvig Ericsson. Nu väntar man med skräckblandad förtjusning på hur utfallet blir av premiärloppet som redan har lockat deltagare från hela Sverige.

– Vi har inte en aning om hur många anmälningar som kommer att komma in. Just nu är vi uppe i 70 anmälda, blir det 80-100 som deltar så skulle vi tycka att det vore skitkul. Merparten av de som har anmält sig kommer inte härifrån utan från Västerås, Stockholm, Göteborg och Storuman bland annat, avslutar Peder.

Anmälan till loppet görs här, senast 25 maj.

Publicerad 21 maj 2024 klockan 13:42

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Privat

Till minne av Andreas Carlsson

Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.

1 april 2025 klockan 11:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ökad brandrisk när kvicksilvret stiger

Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men uppgiften kommer från SMHI och publicerades redan under gårdagen och är därmed inget skämt. I samband med denna ”värmebölja” flaggas för att det råder stor risk för gräsbränder i stora delar av landet.

1 april 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Man gripen efter misstänkt misshandel i Vedevåg

En man i 45-årsåldern greps under måndagen misstänkt för att ha misshandlat en annan man med ett tillhygge...

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget "En får tacka" i...

Manskören öppnar läktare för att undvika lapp på luckan

Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ugglornas högtid är här!

De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.

28 mars 2025 klockan 13:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.

27 mars 2025 klockan 13:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Spårspring skapar oro och förseningar i tågtrafiken
Under 2024 rapporterades 370 incidenter där obehöriga befunnit sig på spårområdet inom Tåg i Bergslagens trafik. Detta ledde till sammanlagt 67 ...
27 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett ...
26 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hejda centraliseringen i tid – NU!
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett ...
26 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Den nya iögonfallande belysningen finns där av en anledning. Foto: privat

Därför lyser det rött

Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.

26 mars 2025 klockan 12:20 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

SITURE består av bandmedlemmarna Svante Eriksen, Johannes Bergman, Elias Kälvemark och Lukas Hammarström. Foto: Ulf Zetterlund

Framgångar för lokalt metalband: ”Häftig upplevelse”

Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet SITURE samman. Hösten 2022 påbörjade de sin resa tillsammans och i januari i år vann de distriktsfinalen i musiktävlingen Livekarusellen. Nu på fredag släpper de sin debutsingel ”This Clarity” – en låt som bandet beskriver som fartfylld, melodisk och formad med inspiration från band som At The Gates.
– Det är egentligen svårt att sätta en titel på musiken vi spelar, men man skulle kunna säga att det är melodisk heavy metal, säger trummisen Lukas Hammarström och basisten Johannes Bergman.

26 mars 2025 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när ...

En till sjukhus efter singelolycka i Vedevåg

En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg. - Mannen var vaken och ...

TV: Se Saras film på lodjuret

I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland tr...

På bilden syns ett gäng glada arrangörer av Gammelbo Stock och Sten: Torbjörn Johansson, Johanna Ställberg, Mats Flink, Ingela Stålknapp samt Magnus Skilberg som även är ägare till den extraordinära likvagnen. Foto: Privat

Skräcklopp i Gammelbo tog form när ”Draculas likvagn” hittades i byn

För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.

24 mars 2025 klockan 14:17 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter förvirringen – åter tillåtet att elda trädgårdsavfall

Förra året skapade förändringarna i avfallsförordningen stor förvirring, särskilt n...

Misstänkt ”zombiekalv” har repat sig: ”Stora framsteg”

Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i ...

FotoFredag: Den lilla färgglada

Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare - men bara på avstånd.

Valet mellan ”tegel eller undervisning”

REPLIK: Man kan ju undra vad som menas? Som politiker i Lindesbergs kommun och med särskilt ansvar för barn och ...

Vedbod i lågor – spred sig till garage

På fredagen larmades Nerikes Brandkår ut till en adress i Storå där en brand uppstått i en vedbod och utgjorde...

Angående vindkraftsplan i Lindesbergs kommun

I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Uthus i lågor utanför Linde: ”Får brinna ner”

En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

20 mars 2025 klockan 19:47 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en ...
20 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Eldade rishög – orsakade gräsbrand: ”Under kontroll”
Räddningstjänsten släcker just nu en gräsbrand utanför Frövi. Enligt SOS Alarm kan branden ha spridit sig från en så kallad kontrollerad ...
20 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av ...
19 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-19

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-18

2025-03-18

2025-03-18

2025-03-17

2025-03-17

2025-03-17

2025-03-14

2025-03-14

2025-03-14

2025-03-14

2025-03-13

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-04-02 00:08