Tomas Molins andra bok ”En magisk resa bland Ödehusen” har gjort succé. Foto: Privat
Stort intresse för Tomas bok om övergivna hus
Knappt tre månader har gått sedan författaren Tomas Molin släppte sin andra spännande bok om ödehus, vilket väckt ett stormande läsarintresse. Redan nu har boken ”En magisk resa bland Ödehusen” sålts i fler exemplar än vad den första boken sålde under ett helt år.
-Det hade jag inte förväntat mig, jag är glad, nöjd och tacksam, verkligen säger Tomas Molin.
Under förra veckan sålde Tomas Molins bok ”En magisk resa bland Ödehusen” slut på Blombergska bokhandeln i Lindesberg – för sjätte gången.
– Det har gått jättebra med bokförsäljningen, artikeln i LindeNytt väckte mycket uppmärksamhet så den fick en riktig rivstart uppe i Lindesberg. Jag har fyllt på med böcker på Blombergska bokhandeln nu för sjätte gången. Boken har sålt bra i hela området, västra Västmanland, Närke och östra Värmland men Lindesberg har blivit en riktigt rejäl uppstickare, det är en av de absoluta topparna, berättar Tomas Molin.
Ödehus i Bromsjöbodar. Foto: Tomas Molin
Tomas visste att intresset för ödehus var stort, men han hade inte räknat med den uppmärksamhet boken skulle få. Redan efter tre månader har boken sålt i fler exemplar än vad den första boken gjorde under ett helt år.
– Det var många som frågade efter en ny bok, att det skulle bli så här stor skjuts på den hade jag inte förväntat mig. Jag är glad, nöjd och tacksam, verkligen, säger Tomas.
Till de bitna ödehusintresserade läsarna lämnar Tomas glädjande besked – nu är bok nummer tre på gång.
– Jag var osäker från början på huruvida det skulle bli en uppföljare, men nu har jag beslutat mig för att göra en tredje bok. Första kapitlet är faktiskt redan skrivet, skrattar Tomas och avslöjar att den kommer släppas någon gång under 2024.
Att det kommer finnas ödehus från Lindesbergsområdet med i nästa bok är det inga tvivel om.
– Jag ska se till så att det blir några objekt från Lindesberg och Bergslagen i nästa bok också. Det är viktigt för mig att hålla mig i områden där det är geografiskt greppbart, så att jag kan ha kontakt med bokhandlarna, signera böcker och träffa läsare. Jag har varit ute på signering i Lindesberg en gång, men det kan komma en till sådan i augusti eller september. Kontakten med folket som köper boken och bokhandlarna är otroligt värdefullt för mig, avslutar Tomas.
För de läsare som vill läsa mer om ödehus fram tills nästa boksläpp, kan man följa Tomas i en grupp på sociala medier där han bjuder på ett kapitel om ödehus i veckan. Gruppen hittar du här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...