Stort intresse från allmänheten när ”bibblan” ska byta namn
Efter en omfattande renovering av biblioteket i Lindesberg som drog igång under september 2022 står lokalerna äntligen redo att inredas. Utöver ett rejält ansiktslyft har man även anpassat dessa för att rymma fler verksamheter och därför har man beslutat sig för att hitta ett nytt passande namn för bibliotekshuset. Sara Sporre, kultursekreterare på Lindesbergs kommun, berättar att intresset från allmänheten varit skyhögt.
– Vi har fått in jättemånga bra förslag och vi tar gärna emot ännu fler, vi väntar på att vi ska hitta det rätta namnet.
De nyrenoverade lokalerna har uppdaterats med bland annat nytt innertak, golv, belysning och färg på väggarna. Man har även anpassat lokalerna för att kunna rymma samtliga verksamheter inom Kultur- och fritidsenheten, så som bibliotek, kulturarv, allmänkultur, medborgarservice, turism, fritid och föreningar och därför har man beslutat sig för att hitta ett nytt passande namn inför återinvigningen den 1 april. Mängder av namnförslag har redan rasat in men fortfarande håller man dörrarna öppna för fler.
Sara Sporre. Foto: Camilla Lagerman
– Vi har fått in jättemånga bra förslag men vi har inte beslutat oss för något ännu, vi väntar på att vi ska hitta det rätta namnet. Eftersom att namnet ”bibblan” är etablerat sedan 40 år tillbaka så ska det vara något som folk kommer vilja använda också, menar Sara Sporre.
Några av de fantasifulla namnförslag som lämnats in hittills är: Lunden, Kunskapshuset, Tankesmedjan, Fyren, Friden, Tullen, Bikupan samt Elsa och Ragnars som har en lite speciell historia bakom sig.
– Innan biblioteket byggdes så stod det massor med små söta trähus i det här kvarteret och i ett av dessa bodde ett par vid namn Elsa och Ragnar. Elsa hade en egen bokklubb där de läste Strindberg, hon var även medlem i ett band där hon spelade instrumentet cittra. Maken Ragnar var politiskt aktiv och föreningsmänniska. Det var alltså ett par som gjorde sådana saker som vi faktiskt kommer att göra här inne också nu, så det tyckte jag var lite roligt, förklarar Sara.
Har man själv ett förslag som man tror skulle kunna passa det nya bibliotekshuset så är man välkommen att skicka det till kulturkontoret@lindesberg.se hälsar Sara.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...