Foto: Hans Andersson

Stort intresse också i år – 3000 besökte mässan

– Det här besöket blev dyrare än jag tänkt mig. Jag köpte en kamin! Det berättade en besökare efter Bomässans första dag. Men hon såg ganska nöjd ut. Nu hade hon gjort slag i saken. Nöjd var också Maria Spring från mässarrangören PR & Media, som kunde räkna in runt 3 000 besökare efter de två dagarna.


Lars-Yngve Johansson försökte få dockan att blunda. Han gjorde en värdering av den. Foto: Hans Andersson

Kanske inte alla som mötte antikexperten Lars-Yngve Johansson var riktigt lika nöjda utan hade hoppats på en bättre värdering av det de kom med. Publiken kunde njuta av all den kunskap denne kändis från TVs Antikrundan sitter inne med och som han bjöd på innan värderingen satte igång.Han är utbildad guld- och silversmed och har en antikhandel i Stockholm. Han är särskilt förtjust i antikslipade diamanter.
– Nästa omgång av Antikrundan börjar spelas in i höst och vi börjar i Uppsala och Västerås. Det vore en höjdare att också få komma till Vedevåg där det gjorts så fantastiska järnföremål, sade han.


Bordet är alldeles för tungt att släpa till Bomässan. Marita Ohls hade det i mobiltelefonen.Foto: Hans Andersson

– Det här bordet är 250 år gammalt och gjort i rödfuru från norra Finland, berättade Marita och Reino Ohls. Vi har fått det värderat tidigare, men vill passa på nu när experten från Antikrundan är här.
De har bordet på en bild i mobiltelefonen. Det är för tungt att frakta hit. Tyvärr kunde Lars-Yngve Johansson inte göra någon värdering utifrån den lilla bilden. Mimmi Wolwan hade med sig en liten tennljusstake som hennes farmor hittat på botten av Råsvalen på 20-talet. Här bars det också fram dockor, mortlar, silvervaser mm.

Storå Rör – som firar 50 år i år – visade upp sig med en stor monter där de fått många kundkontakter och VD Stefan Olsson Arrestad berättade att det oftast handlar om värmelösningar, men att företaget också är VVS-installatör och till mässan hade en smålänning kommit upp för att berätta om rent vatten och vattenfilter.
Litet äldre är Magnusson och Petersson Brunnsborrning som startade redan 1943 i Fanthyttan, men nu huserar i Lindesberg. De har en lång erfarenhet av att borra och vet det mesta om mark och bergrund i området, men Rickard Pamenius och Lars Magnusson visade på en karta över hela Mälardalen och mer därtill att de har borrat på många andra ställen. ”Nuförtiden handlar det mycket om att borra för bergvärme”.


Maria Spring var nöjd med 3000 besökare på Bomässan. Foto: Hans Andersson

Maria Spring är mässarrangör och kom till Lindesberg Arena efter en mässa i Smedjebacken och drar sedan vidare till nästa stad. I Smedjebacken var det mycket utställare av och intresse för kanotting och friluftsliv. I Lindesberg är det ett särskilt intresse för hälsa och kost, sade hon. Gamla och antika saker lockade också i år. Det har de haft på programmet tidigare. Tre tusen besökare är ungefär lika många som förra gången och i år var lördagen den bästa besöksdagen.


Johanna Hodell och Marika Jonsson i Skyddsgrossisten sålde handskar och scannade fötter. Foto: Hans Andersson

Johanna Hodell och Marika Jonsson i Skyddsgrossistens monter erbjöd undertecknad att scanna mina fötter. De säljer arbets- och skyddskläder och säger att de sålt handskar som kan vara bra nu när det är trädgårdsdags. 


Amelia Gabrielsson och Wilmer Almeen i närkamp med Karl Hedins spikbräda. Foto: Hans Andersson

Längre bort hördes det hamrande när Wilmer Almeen och Amelia Gabrielsson hamrade på en spik. Det gällde att få så få slag som möjligt. Ett annat sätt att hålla värmen är att installera en kamin och Micke Hjortsberg på Bergslagens Energi & Kamin hade en lista med runt 20 intresserade som de ska besöka för att se vad de kan erbjuda. Några affärer görs inte på arenan utan först måste man kolla vilken lösning som är bäst.


Annelie Bergqvist fick fler på intresselistan för Ålkilsplan. Foto: Hans Andersson

Annelie Bergqvist från Libo sade att listan på intresserade som vill hyra någon av de 70 lägenheter som byggs vid Ålkilsplan blivit längre under Bomässans två dagar och runt 150 intresseanmälningar finns för att bo i de två husen som har ettor på 5650 kr/mån eller treor på 8760 kr/mån. Tvåor och fyror byggs också och efter sommarsemestrarna kommer erbjudandena att gå ut.

På andra sidan gången lyfte Linn Sander (huvudbilden) från Swedbank Fastighetsbyrån en av Hyrmaskiners alla prylar och gissar vikten 5,3 kilo. ”Jag hoppas jag vinner andra priset som är ett måttband. Det som är första pris har jag redan” sade hon.

Publicerad 3 maj 2015 klockan 19:58

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Flickidolerna Marcus och Martinus har anlänt till Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.

25 november 2025 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets ...

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Foto: Camilla Lagerman

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.

28 oktober 2025 klockan 17:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen på...
27 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista ...
27 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
23 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-17

2025-10-16

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-08

2025-10-03

2025-10-03

2025-10-02

2025-10-02

2025-09-29

2025-09-26

2025-12-04 09:17