Läget i Syrien är fruktansvärt och det blir inte bättre. Människor svälter och dödas, bland annat av kemiska vapen. Under skratt dödar militärer flyktingar. Små barn skriker av förtvivlan då hela familjen är död och de har lämnats ensamma kvar. Det råder en obeskrivlig, hjärtekrossande katastrof och de behöver all hjälp de kan få. Det här var något som Röda Korset i Lindesberg bestämde sig för att uppmärksamma och göra något åt.
Mohammed, som inte vill utge sig efternamn, är asylsökande och har lyckats fly från Syrien och bor nu här i Sverige. Hans familj är kvar där och han har inte en aning om vad som händer dem. Det han berättar och visar är inte något man får se på Nyheterna, det är ingenting man hör någon prata om. Syrien är en hemsk mardröm och det enda vettiga valet var att fly.
– Människor undrar varför vi åker till Sverige, de tror att vi kommer hit bara för att tjäna pengar. Jag har inte ens tänkt på det, berättar Mohammed på engelska.
Mohammed är volontär för hjälporganisationen ”Rahma Relief Foundation”, och det var han som kom till Röda Korsets secondhandbutik i Lindesberg för att be om hjälp, något som man genast nappade på. Idag hade man ett stort planeringsmöte där organisationerna Röda Korset, Lions, Lions Kristina, Svenska kyrkan, Rotary, samt några intresserade privatpersoner, deltog. Dels vill man genomföra en stor insamling till de drabbade i Syrien. Men man vill också ha ett utvidgat och långsiktigt samarbete.
– Vi ska samla in förnödenheter, kläder och hjälpmedel. Det är torrvaror och medicinska hjälpmedel; rullstolar och kryckor, säger Anita Edstam vid Röda Korset i Lindesberg.

Många organisationer samarbetar för att hjälpa till. Tillsammans är vi starka.
Mohammed visar filmer och bilder på en dator. En film visar hur en man dödas av flera militärer, de skrattar, sparkar, slår mannen med ett järnrör över ryggen. Mohammed vill inte visa slutet, men avslöjar att filmen avslutas med att de släpper ett stenblock över mannen. I ett annat videoklipp filmar man i ett läger, det kommer bara in mat någon gång ibland, och då är det alltid soppa. En äldre man har väntat i fyra timmar, men soppan hinner ta slut och han blir utan. En del får med sig en liten, liten hink med soppa och Mohammed berättar:
– De tar med det hem till familjen, och i en familj kan man vara tio stycken som ska dela på det där.
Filmerna är fruktansvärda och Mohammed ber om ursäkt, men han vill gärna visa hur det verkligen är där, en bild man annars aldrig får. Man svälter, fryser och små barn lämnas ensamma då familjemedlemmarna dör, eller dödas. l varje läger finns det omkring trehundra föräldralösa barn. Barn som är rädda, ensamma och hungriga. Man dödar små barn med kemiska vapen med meningen att de är terrorister. Gunilla Egeryd, Röda Korset Lindesberg, hoppas att man ska kunna genomföra insamlingen tidigt i vår:
– Desto fortare, desto bättre! Det är en seriös organisation som vi har kollat upp noga. När datumet är bestämt kommer vi att specificera vad det är de behöver, det som de har störst behov av. Vi tror att det finns ett stort intresse för att hjälpa till!
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.