Projektet Strandskolan har gått mycket fortare än man hade räknat med. Det innebär att projektet med största sannolikhet inte behöver delas upp i etapper som tidigare var planen för byggherren Lindesbergsbostäder, Libo.-BMB har varit väldigt effektiva i ärendet och det här innebär att de flygelbyggnader som vi planerat bygga till vid ett senare tillfälle, faktiskt kan byggas i direkt anslutning till ombyggnaden av Strandskolan, förklarar Roger Sixtensson på Libo.
Som vi tidigare berättat kommer Lindesbergsbostäder bygga om Strandskolan till ett flerfamiljshus med totalt 11 nyproducerade lägenheter i varierad storlek. Då kunde vi även berätta att man hade framtida planer om att fullfölja visionen om två flyglar som tillbyggnad till fastigheten. Ett projekt som då såg ut att ligga flera år fram i tiden.
Tack vare ett snabbt arbete från BMB ligger man dock i fas att sjösätta byggprojektet i sin helhet istället, dvs att såväl ombyggnad av Strandskolan som tillbyggnad av flyglar sker samtidigt. På Libo är man väldigt glada att få möjlighet att genomföra ombyggnad och tillbyggnad samtidigt eftersom det även torde innebära en viss kostnadslättnad.
-Det här bör nog vara av ännu större intresse för entreprenörerna än om vi bara hade haft en ombyggnad av Strandskolan. Med andra ord räknar vi med att anbuden blir fler och därmed kanske något lägre än om vi hade kört projektet i etapper, förklarar Roger Sixtensson.
Flygelbyggnaderna ger tillsammans totalt 18 lägenheter. Med anledning av översvämningsrisken i området, kommer man inte kunna bygga ett traditionellt bottenplan. Man måste helt enkelt upp lite ovan jord för att vara på det torra vid händelse av stora vattenflöden.
-Sjön är dock även en tillgång och naturligtvis har vi idéer på att de som bor i Strandskolan eller flyglarna skall ha möjlighet till exempelvis en badbrygga eller liknande. Det är detaljer som kommer arbetas fram senare, säger Sixtensson.
Upphandlingen kommer att gå ut direkt efter semestern, uppger han. Även om man talar om en totalentreprenad, kommer man lägga sig i vissa detaljer som är viktiga för byggherren. Till exempel vill man gärna se att Strandskolan blir färdig för inflyttning först.
-Det är vårt önskemål. Dels handlar det om att frigöra nya bostäder i lagom takt för att inte villamarknaden skall påverkas negativt, avslutar Sixtensson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.