Succéstart för Vingeltorpets gårdsbutik

Vingeltorpets gårdsbutik i Björkhyttan har fått en strålande start sedan premiäröppningen i höstas och lockar redan till sig kunder inte bara från Lindesberg utan även runtom från Mellansverige. Här finner man varor med det lilla extra som man inte kan hitta i vilken butik som helst, bland storsäljarna finns exempelvis fårskinn och eldfat.
– Det går riktigt bra, över all förväntan, säger Anna-Lena Rydelius som tillsammans med sin man Stefan driver gårdsbutiken.

Gårdsbutiken drivs på hobbynivå av Anna-Lena vid sidan av sitt ordinarie jobb i en helt annan bransch, som ansvarig på Svensk Skadereglering i Örebro. Ett jobb som hon trivs med och kommer fortsätta arbeta med även i framtiden. Men efter att barnen flyttat hemifrån kände Anna-Lena att hon ville fylla tiden med något energigivande i vardagen.

– Jag började pyssla och binda vetebuketter från egna åkrar, som mina vänner köpte och gav bort till nära och kära, och det blev väldigt uppskattade presenter.
Vi har en ladugård här på gården som jag bestämde mig för att städa ur och göra lite mysig så att jag skulle kunna förvara vetebuketterna där inne och samtidigt ha en fin plats att träffa upp mina väninnor på. Väldigt snabbt upptäckte jag att det fanns ett intresse för detta och jag fick mycket positiva reaktioner på den mysiga ladugårdsmiljön. Jag kände att på det här sättet får jag det bästa av två världar.

Anna-Lena pysslar gärna med fina små påsar till kunderna. Foto: Jennie Larsson

Med tiden växte idén fram om att starta en egen gårdsbutik och ett par månader senare kunde Anna-Lena slå upp ladugårdsdörrarna för de första kunderna. Det var ett stort steg för makarna att ta emot besökare på sin privata släktgård som de fått ta över efter Stefans mormor och morfar.

– Vi gör det tillsammans, och det har gått jättebra. Stefan sköter den praktiska biten som att se till att det finns ved till eldkorgarna utanför bland annat mellan sina andra gårdssysslor, och stöttar mig med saker som behövs till butiken, berättar Anna-Lena och fortsätter:

– Det fanns ingen strategisk plan för butiken utan jag har gått mer på känsla, och låtit det växa fram med tiden.
När jag startade upp butiken gjorde jag vad jag själv tyckte var ett stort inköp av doftljus, korgar och blommor. Jag har ju inte gjort något sådan här tidigare så jag tyckte egentligen att jag köpt lite för mycket, men efter två och en halv vecka hade det mesta sålt slut! Det kom så mycket folk, och hyllorna var nästan tomma så reaktionen som jag fick från kunderna blev: ”Oj, här fanns inte mycket”, berättar Anna-Lena med ett skratt.

På kvällarna ser Stefan Rydelius till att eldkorgarna brinner för att skapa en välkomnande stämning. Foto: Jennie Larsson

Anna-Lena berättar entusiastiskt om visionen hon haft för gårdsbutiken.

– Man ska få en upplevelse av lantlivet och gården Vingeltorpet som är över 100 år gammal. När man kommer in i den genuina ladugårdsmiljön så möts man av stämningsfull musik, fina saker och levande ljus för att skapa stämning, sedan brukar vi bjuda på något extra som en kopp kaffe. Som kund ska man känna att man går härifrån nöjd med sin påse med något fint som man köpt med sig hem.

Trots att Coronaviruset haft sin framfart, så har butiken ändå haft en riktigt lyckad start.

– Jag tror situationen med Coronaviruset har gjort att folk har sökt sig ut till landet i större utsträckning än vanligt. Man känner sig nog lite mer säker här. Jag tog det på största allvar från början och gick också ut tidigt i sociala medier med information om vilka åtgärder som vi har tagit för att undvika spridning av viruset, som att begränsa antalet besökare till max 6 peroner i butiken samtidigt. Det gjorde nog att folk kände sig trygga med att besöka oss, säger Anna-Lena.

 

Nu är hyllorna fyllda med krukor, ljus och annat smått och gott. Foto: Jennie Larsson

En stor utmaning har varit att hitta rätt produkter till bra priser, då många varor tagit slut hos leverantörerna.

– Jag gör en del efterforskningar på marknaden och har lyckats hitta vissa saker som har sålt väldigt bra, exempelvis har jag sålt 30 fårskinn på några månader! Folk åker tiotals mil för att köpa produkter som man inte hittar överallt. Jag har haft folk här från exempelvis Västerås, Motala och Karlstad, men självklart är det många Lindesbergare här också! En vanlig dag har jag i runda slängar mellan 30-40 kunder i butiken, berättar Anna-Lena och fortsätter:
– En annan storsäljare är eldfaten. När Coronaviruset har härjat så vill man umgås utomhus och ha det mysigt. Dessa är slutsålda just nu men jag väntar in en leverans i slutet av februari, och har redan 25 förbokningar!

 

Fårskinn är en storsäljare i butiken. Foto: Jennie Larsson

På vägen har makarna haft hjälp av släkt och vänner som de vill tacka.

– Vi hade inte kunnat göra detta utan hjälp från Anita och Ulrica som är goda vänner, och så självklart den närmsta familjen som stöttat och hjälpt oss.

Anna-Lena har en hel del framtidsplaner för Vingeltorpet, några som hon delar med sig av redan nu.

– Vi har ju också en loge som vi vill öppna upp. Först kommer den rustas upp lite och eventuellt öppna upp till våren. Där kommer vi kunna få plats med lite rottingmöbler, kransar, blommor och urnor.
– Vi har även ytterligare planer för Vingeltorpet men det återkommer vi om när det närmar sig.

Butiken är öppen helger och ett par kvällar i veckan som annonseras i förväg på Vingeltorpets Facebook och Instagram.

Publicerad 7 januari 2021 klockan 08:10

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader fö...
15 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till ...
9 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan. Foto: Fredrik Norman

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.

4 december 2025 klockan 18:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Artikel innehåller bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Artikel innehåller bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
17 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-13

2025-11-10

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-01

2025-10-31

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-23

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-14

2026-01-07 17:11