INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs lasarett är en av grundpelarna inom regionens sjukvård. Regionens sjukhusvård bygger på ett samarbete mellan våra egna tre sjukhus, med Capio lärargruppen och med i förekommande fall sjukhus utanför länet. Det senare främst i fall där vi saknar högspecialiserad kompetens. Alla sjukhus kan inte göra allt. Sjukvården måste bygga på en rationell arbetsfördelning mellan olika aktörer för att resurserna ska kunna räcka till bästa möjliga och en jämlik vård för våra medborgare.
När det gäller Lindesbergs lasarett så är saken klar. Sjukhuset är en omistlig del av sjukvården i regionen. Bilden av ett sjukhus under nedmontering är falsk. Akuten ska fortsatt vara öppen dygnet runt. Den förändring som är på gång är att upphöra med det fåtal akuta operationer som sker nattetid – under hela år 2018 uppgick de till 26 stycken. Dessa operationer kan i vissa fall anstå till morgondagen eller göras på USÖ. I gengäld slipper vi kompensera med två dagars ledighet för varje arbetad natt. Vi stärker alltså Lindesbergs lasarett med mer arbetad tid för personalen. Bättre för patienterna med arbetad tid än komptid.
Det måste poängteras, en gång för alla, att det även i fortsättningen kommer Lindesbergs lasarett erbjuda beredskap nattetid av överläkare inom ortopedi och kirurgi, liksom medicin- och anestesijourer.
Lindesbergs lasarett är i hög grad profilerat med planerade operationer inom vissa områden. T ex har ortopedin på Lindesbergs lasarett blivit i positiv mening blivit i vida kretsar omtalat för sin effektiva verksamhet, som i hög grad bidragit till en positiv bild av Lindesberg, även utanför vårt län.
Och faktum kvarstår, Region Örebro län ska ha tre akutsjukhus med öppet dygnet och året runt.
Charlotte Edberger (C)
Ledamot Hälso- och sjukvårdsnämnden, Region Örebro län
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men uppgiften kommer från SMHI och publicerades redan under gårdagen och är därmed inget skämt. I samband med denna ”värmebölja” flaggas för att det råder stor risk för gräsbränder i stora delar av landet.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet SITURE samman. Hösten 2022 påbörjade de sin resa tillsammans och i januari i år vann de distriktsfinalen i musiktävlingen Livekarusellen. Nu på fredag släpper de sin debutsingel ”This Clarity” – en låt som bandet beskriver som fartfylld, melodisk och formad med inspiration från band som At The Gates.
– Det är egentligen svårt att sätta en titel på musiken vi spelar, men man skulle kunna säga att det är melodisk heavy metal, säger trummisen Lukas Hammarström och basisten Johannes Bergman.
För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.