På många håll i landet har det i flera års tid varit svårt att rekrytera deltidsbrandmän till stationerna. I Lindesberg har man dock varit förskonade från detta problem – tills nu.
– Det ser ut som att verkligheten har hunnit ikapp oss, för vi har tidigare inte haft några problem att finna nya deltidsbrandmän här i Lindesberg. Nu ser det dock mycket svårt ut, säger kårchef Mikael Juneholm, Nerikes Brandkår.
Att bemanna brandstationen i Lindesberg med 21 deltidsbrandmän, har tidigare inte varit särskilt svårt. Antalet ansökningar brukar hålla sig mellan 20 till 30 stycken varav ett tiotal väljs ut för att genomgå det tuffa fysikprov som krävs för att få arbeta som brandman. När stationen i Lindesberg nu söker personal, har man konstaterat att ansökningskurvan gjort en störtdykning jämfört med tidigare. Endast två ansökningar har inkommit.
Kårchefen Mikael Juneholm är naturligtvis oroad.
– Risken finns ju att man måste gå ner i bemanning när det blir svårt att rekrytera, vilket kan få följderna att utryckningar tar längre tid. Då kanske vi inte kan åka omedelbart med rökdykare utan måste kalla in personal från andra stationer, lite som det ser ut på mindre orter, säger Juneholm.
Just nu är dock inte situationen sådan att det påverkar utryckningarna på detta sätt. Idag har man 20 deltidsbrandmän och skall upp till det normala antalet för stationen i Lindesberg, vilket 21 stycken.
Juneholm har ingen direkt förklaring till vad som kan ligga till grund för att färre söker sig till yrket idag.
– Det är svårt att säga, men det kan naturligtvis vara så att fler arbetar på annan ort jämfört med tidigare. Då kan man ju inte heller arbeta som deltidsbrandman, påpekar han och syftar till ett av kriterierna: Att man som brandman i beredskap måste bo och ha sitt ordinarie arbete i eller i anslutning till tätorten, detta för att kunna inställa sig på stationen inom 5 minuter när larmet går.
Fotnot: Stationen i Lindesberg får årligen cirka 200 larm att åka på. En deltidsbrandman har beredskap cirka 17-18 veckor per år och får en årsersättning på cirka 100 000 kronor.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.