I auktionslokalen i Fornaboda har ett stycke svensk lanthandelshistoria återskapats. När vi kliver in vid Linde Auktiontjänsts lokaler känns det nästan som att medverka i en gammal Åsa Nisse-film på besök hos den velige lanthandlaren Sjökvist. På väggarna hänger gamla reklamskyltar från bryggerier, mejerier och så vidare. Tvättmedel, fortfarande i obrutna förpackningar står i långa rader med sina för tiden populära namn som t ex Trolltvätt. I stort kan det beskrivas som att ta ett kliv tillbaka till 1900-talets första hälft. Men vissa av sakerna är betydligt äldre än så.
Sakerna kommer från en person med intresse för gamla lanthandlarprylar. I dennes hem fanns ett stort hobbyrum i källaren som byggts upp i detalj som en gammal hederlig lanthandel. Och mitt bland detta virrvarr av gamla handelsvaror finner vi ”Sjökvisten” själv: Janne Olsson.
-Jag tycker det här är kul. Det är mycket ovanligt att vi får in sådana här grejer i den här omfattningen. Det är nästan som ett museum, säger Janne Olsson.
I ett hörn finner vi mer lokala produkter från förr. En burk Örebro Kex, med innehållet fortfarande kvar i. -Kanske inget att doppa i kaffet, men klart skoj, tillägger Janne.
Andra inslag som kaffekvarnar, tobak, drösvis av gamla tändsticksaskar, gamla reklamposters och mycket, mycket annat möts vi av under vårt besök. Samtliga prylar kommer att auktioneras ut kommande söndag. En förhandstitt på vad som auktioneras skall finner ni i följande länk: Klicka här>>
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren, såväl svenska hushåll som företag. LindeNytt utgör absolut inget undantag.