I auktionslokalen i Fornaboda har ett stycke svensk lanthandelshistoria återskapats. När vi kliver in vid Linde Auktiontjänsts lokaler känns det nästan som att medverka i en gammal Åsa Nisse-film på besök hos den velige lanthandlaren Sjökvist. På väggarna hänger gamla reklamskyltar från bryggerier, mejerier och så vidare. Tvättmedel, fortfarande i obrutna förpackningar står i långa rader med sina för tiden populära namn som t ex Trolltvätt. I stort kan det beskrivas som att ta ett kliv tillbaka till 1900-talets första hälft. Men vissa av sakerna är betydligt äldre än så.
Sakerna kommer från en person med intresse för gamla lanthandlarprylar. I dennes hem fanns ett stort hobbyrum i källaren som byggts upp i detalj som en gammal hederlig lanthandel. Och mitt bland detta virrvarr av gamla handelsvaror finner vi ”Sjökvisten” själv: Janne Olsson.
-Jag tycker det här är kul. Det är mycket ovanligt att vi får in sådana här grejer i den här omfattningen. Det är nästan som ett museum, säger Janne Olsson.
I ett hörn finner vi mer lokala produkter från förr. En burk Örebro Kex, med innehållet fortfarande kvar i. -Kanske inget att doppa i kaffet, men klart skoj, tillägger Janne.
Andra inslag som kaffekvarnar, tobak, drösvis av gamla tändsticksaskar, gamla reklamposters och mycket, mycket annat möts vi av under vårt besök. Samtliga prylar kommer att auktioneras ut kommande söndag. En förhandstitt på vad som auktioneras skall finner ni i följande länk: Klicka här>>
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.