I maj i år fick det centrala bolaget inom sportkedjan Team Sportia ekonomiska problem och tvingades ansöka om så kallad rekonstruktion. Efter bland annat ett ekonomist tillskott från ägarna under sommaren klarade man hösten. I och med att Göteborgs tingsrätt i går också godkände rekonstruktionen om ett ackord på 25 procent ser framtiden ljusare ut för sportkedjan. Även om faran inte helt är över än.- Rekonstruktionen, tillsammans med olika ägarinsatser som gjorts, gör att kedjan står sig väl rustad inför framtiden säger Mikael Nielsen ägare av Team Sportia-butiken i Lindesberg.
Team Sportia är en handlarägd sportkedja med 126 lokala butiker i hela Sverige. Av dessa ägs 119 butiker av lokala franchisetagare, i Lindesberg är det Mikael Nielsen som genom sitt bolag Sporthörnan AB äger den lokala sportbutiken. Tillsammans äger sedan de lokala sporthandlarna Team Sportia AB. Det centrala bolaget ansvarar exempelvis för IT, sortiment, inköp, marknad och ekonomi. Dessutom äger det centrala bolaget sju butiker, främst i storstäder.
I maj tvingades det centrala bolaget att ansöka om rekonstruktion vid Göteborgs tingsrätt och den omfattade Team Sportia AB i Mölnlycke och de sju centralt ägda butikerna.
Enligt tidningen Market godkände i går tingsrätten i Göteborg det ackordsförslag som sedan i våras arbetats fram. Det innebär i korthet att alla leverantörer skriver ned sina fordringar på Team Sportia med 75 procent. Om inte tingsrättsbeslutet överklagas inom tre veckor vinner ackordet laga kraft. Inom en månad måste då Team Sportia betala häften av skulderna, och resterande hälft inom fyra månader.
Enligt Market uppgick skulderna vid rekonstruktionen till 62 miljoner kronor fördelat mellan 180 borgenärer. 156 av dessa accepterade det framtagna ackordsförslaget, en fordringsägare avvisade det helt och övriga 23 avstod från att svara.
Ägarinlåning
För att ha likviditet att klara stora inköp inför hösten och därmed säkra verksamheten tillförde i juli en majoritet av ägarna (d v s de lokala butikerna) nytt kapital i form av ägarinlåning. För att klara återbetalningen av de inlånade pengarna och samtidigt uppfylla villkoren i ackordsuppgörelsen pågår det nu och fram till i slutet av veckan en möjlighet för nuvarande ägare att teckna sig för nya aktier. På det sättet hoppas man få in så mycket nytt fräscht kapital att man kan uppfylla alla återbetalningsvillkor samtidigt som man då också slipper ta i helt nya aktieägare i huvudbolaget.
Lindesbergs-butiken har valt att så utanför möjligheten att teckna sig för nya aktier. Men ägaren Mikael Nielsen ser inget konstigt med detta.
– Min aktieandel i Team Sportia är idag relativt stor i förhållande till butiksstorleken. Det här gör att min aktieandel i Team Sportia sjunker och blir mer anpassad till min nivå på verksamhet, säger han.
Ljus framtid
Det ser nu mycket ljust ut för Team Sportia och den fortsatta verksamheten under ett gemensamt varumärke, men fortfarande finns det några nålsögon att passera.
Ackordsuppgörelsen måste vinna laga kraft och sedan måste också sportkedjan uppfylla sin del av uppgörelsen. På sikt blir det också viktigt att vända de vikande försäljningssiffrorna och bemöta den allt starkare konkurrensen från stora aktörer som XXL och Decathlons och webbförsäljningen som hela tiden ökar.
Vi ställer ändå den ödesdigra frågan till Mickael Nielsen om vad som händer och vad som blir mest akut lokalt i Lindesberg om inte rekonstruktionen lyckas fullt ut?
– Den allvarligaste konsekvensen som uppstår först blir att lösa datatrafiken. Idag ligger all fakturering, bokföring, och kassahantering i samma system, säger han.
– Även om det skulle uppstå en del störningar skulle inköp och leveranser ordna sig ganska omgående genom att jag då får lova att handla direkt av varje leverantör, avslutar Nielsen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.