Sofia Sandberg, Daniel Spångberg och Eva Jakobsson utgör restaurang Bergsmannens glada team. Foto: Ida Lindkvist
Till Bergsmannen är alla välkomna
Bergsmannen heter restaurangen som ligger inne i Meritors lokaler. Där serveras både industriarbetarna och allmänheten god och fräsch mat, och tre olika rätter står till förfogande under veckodagarna, varav en alltid är vegetarisk.
Klockan är nio på förmiddagen och än är det lugnt inne i restaurang Bergsmannens matsal, klockan tolv kommer det bli desto mer fartfyllt då det magiska klockslaget brukar innebära full rusch. Här hittar vi Sofia Sandberg som är restaurangchef för Bergsmannen, och BillerudKorsnäs slutna restaurang i Frövi, och hon har varit här i omkring fem år.
Daniel Spångberg är restaurangens kock sedan två år tillbaka. Han har tidigare pendlat till Grythyttan då han jobbade på Loka Brunn, men är mycket nöjd med sin nya arbetsplats.
– Det är kanonbra, jag trivs jättebra. Vi är ett bra team som jobbar, och det går att göra så mycket trots att det bara är lunch. Planering är min största grej, att se till att det hela tiden finns grejer hemma, finns det inte det, då har man gjort fel, konstaterar Daniel.
Eva Jakobsson är veteranen i gänget, som jobbat här sedan 1997, och Daniel och Sofia beskriver Eva som ”vår klippa”.
– Man har varit med och sett alla förändringar genom åren, berättar Eva och menar att de största förändringarna varit när restaurangen genomgått ägarbyten.
Eva är kallskänka och en hejare på smörgåstårtor, vilka man kan beställa från Bergsmannen.
– De är Evas skötebarn, de är helt suveräna, det går så fort. Är man med och ska hjälpa till så är man ändå bara i vägen, man hinner inte ens vika osten innan hon är klar, berömmer Daniel med ett brett leende och avslöjar att leveranser har skett utanför kommungränsen flertalet gånger, såsom till Garphyttan och Borlänge.
Det går undan när Daniel hackar. – Jag har bara skurit mig en gång, men då skar jag mig ordentligt, säger han. Foto: Ida Lindkvist
Framförallt serverar Bergsmannen lunch. Tre olika rätter står på menyn varav en alltid är vegetarisk.
– Man har blivit mer medveten, så det är jätteroligt att kunna erbjuda ett vegetariskt alternativ, det är inte alla som kan det, säger Sofia
En bra dag kommer man upp i närmare 200 luncher, men snittar vanligtvis omkring 130-140 stycken. De flesta jobbar på Meritor, men alltfler utifrån börjar hitta hit.
– Det är nog ungefär 70-30, men det har ökat. Förut var det 90-10 knappt, säger Daniel.
Den fräscha salladen ligger redo. Foto: Ida Lindkvist
Trion anar att alla inte vet att det är öppet för allmänheten att komma hit och käka lunch, och att det dessutom ännu inte sitter några stora skyltar som informerar om restaurangens existens gör inte saken bättre.
– Det är ganska ofta som man kommer in och frågar om det okej att äta här, om de får det, berättar Daniel.
Förut var fredagarna den dagen i veckan som det var snålast med lunchgäster och därmed väldigt lugnt, men numer ser det annorlunda ut, något som Sofia poängterar beror på den goda maten.
– Förut på fredagarna slutade man och åkte direkt hem. Nu slutar man, äter och sedan åker de hem. Och de som ska jobba eftermiddag kommer hit innan de börjar arbeta och äter!
Bergsmannen har lunchöppet: Måndag-torsdag 11.00-13.30 Fredag 11.00-13.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...